Pon. - pt. 8:00 - 20:00; sob. 9:00 - 13:00 +48 32 253 27 00

Gastroskopia i kolonoskopia – jak się przygotować do badania?

Jak przygotować się do badania endoskopowego?

Gastroskopia i kolonoskopia w Centrum Medycznym Globiana – przygotowanie krok po kroku

Gastroskopia - na czym polega badanie?

Gastroskopia jest badaniem wykonywanym w przypadku podejrzenia chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego. Badanie gastroskopii polega obejrzeniu wnętrza przełyku, żołądka i dwunastnicy za pomocą giętkiego video-endoskopu o średnicy małego palca, który jest wprowadzany przez umieszczony miedzy zębami ustnik,(pacjent leży na lewym boku). W trakcie badania rozdmuchuje się przewód pokarmowy powietrzem i ogląda jego błonę śluzową oraz wykonuje dokumentację fotograficzną wybranych okolic i stwierdzonych zmian patologicznych.

Podczas badania wykonywany jest test urazowy tj. pobierany jest wycinek do w celu stwierdzenia obecności bakterii Helicobacter pyroli w błonie śluzowej żołądka oraz mogą zostać pobrane wycinki do badania histopatologicznego.

Badanie nie powoduje istotnych dolegliwości bólowych, ale mogą wystąpić odruchy wymiotne oraz uczucie dyskomfortu spowodowane rozdęciem przewodu pokarmowego powietrzem. Lekarze starają się przeprowadzić badanie tak, aby do minimum ograniczyć dyskomfort związany z badaniem, ułatwia to bieżąca współpraca pacjenta z lekarzem.

Kolonoskopia - na czym polega badanie?

Kolonoskopia jest badaniem wykonywanym w przypadku podejrzenia chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego, a także jako badanie profilaktyczne. Podczas badania oceniana jest błona śluzowa jelita grubego, a w przypadku stwierdzenia zmiany chorobowej pobierane są wycinki do badania histopatologicznego lub zmiany usuwane są w całości podczas polipektomii (usunięcia polipa).

Badanie kolonoskopowe polega na wprowadzeniu przez odbyt do oczyszczonego jelita sondy endoskopowej (giętkiej rurki średnicy palca), która jest przesuwana przez całe jelito grube, aż do ujścia jelita cienkiego. Badanie wykonywane jest na lewym boku, z podciągniętymi do brzucha kolanami. W trakcie badania lekarz może poprosić o zmianę pozycji, aby uwidocznić odpowiednie części jelit.

Odczuwanie dyskomfortu w trakcie kolonoskopii zależy w dużej mierze od indywidualnej wrażliwości pacjenta oraz warunków anatomicznych. Nieprzyjemne może być rozdęcie jelita przez wprowadzane w trakcie badania powietrze oraz pociąganie jelita w trakcie manewrowania instrumentem.

Jak się przygotować do gastroskopii?

Zalecenia w dniu badania

W dniu badania:

  • na 8 godzin przed badaniem należy pozostać na czczo tj. nie należy spożywać pokarmów,
  • na 4 godziny przed badaniem nie należy żuć gumy i palić papierosów,
  • na 2 godziny przed badaniem nic nie pić, ostatni płyn (woda niegazowana) nie więcej niż 250ml tj. jedna szklanka.

UWAGA! Niezastosowanie się do zaleceń, może mieć niebezpieczne dla życia powikłania związane z zachłyśnięciem i aspiracją treści żołądkowej do płuc. 

Pacjenci powinni zgłosić się do placówki 30 min przed badaniem!

W jaki sposób Pacjent powinien ubrać się w dniu badania?

W dniu badania Pacjent powinien ubrać wygodną odzież, która nie będzie krępować ruchów. Ponadto Pacjent powinien usunąć nieprzytwierdzone trwale protezy zębowe oraz aparat słuchowy (jeśli jest noszony na lewym uchu). 

Wymagane wyniki badań

W dniu badania należy dostarczyć zespołowi rejestrującemu oraz lekarzowi wyniki: 

  • morfologii,
  • PT (INR),
  • APTT, 
  • elektrolitów. 

Postępowanie po badaniu

Przez 2 godziny po badaniu w znieczuleniu nie można jeść ani pić. Po tym czasie można rozpocząć dietę lekkostrawną.

Po badaniu w znieczuleniu dożylnym konieczny jest powrót do domu w towarzystwie osoby towarzyszącej. Nie można prowadzić pojazdów mechanicznych, ani wykonywać prac wymagających precyzji w ciągu 12 godzin od badania.

Jak się przygotować do kolonoskopii?

Zalecenia 7 dni przed badaniem

Na 7 dni przed badaniem:

  • należy przerwać przyjmowanie preparatów żelaza,
  • osoby przyjmujące leki antyagregacyjne (hamujące czynność płytek) typu aspiryna, Acard itp. – powinni przestać je przyjmować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który zlecił stosowanie w/w leków,
  • osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe typu Sintrom, Syncumar, Acenocumarol – powinny koniecznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe w celu zmiany leków na heparynę niskocząsteczkową,
  • chorzy na cukrzycę oraz inne poważne choroby przewlekłe mogące wpływać na przygotowanie do badania muszą wcześniej skontaktować się ze swoim lekarzem, aby indywidualnie ustalić szczegółowy plan postępowania,
  • należy przerwać spożywanie owoców pestkowych, zwłaszcza z drobnymi pestkami (kiwi, truskawki, winogrona) oraz pieczywa z ziarnami, musli, siemienia, maku itp. Należy również unikać spożywania buraków czerwonych (buraki fałszują kolor śluzówki jelita).

Zalecenia 3 dni przed badaniem

Na 3 dni przed badaniem:

  • nie spożywać warzyw, owoców, ciemnego pieczywa z ziarnami,
  • wskazana jest dieta płynna – dowolna ilość kawy, herbaty, wody, soków bez miąższu owocowego oraz zup bez warzyw i dodatków.

Zalecenia dzień przed badaniem

W dniu poprzedzającym badanie:

  • lekkostrawne śniadanie (bez napojów gazowanych i mleka),
  • obiad ok. godz. 12.00: bulion bez warzyw, zupa krem, ewentualnie kisiel lub galaretka,
  • po obiedzie nie należy spożywać żadnych posiłków!
  • można pić klarowne płyny (wodę, herbatę, kompot),
  • o godz. 18.00 zastosować preparat Fortrans (dostępny na receptę).

Zastosowanie preparatu Fortrans Globiana

 

Jeśli badanie jest zaplanowane jako badanie w znieczuleniu/sedacji w godzinach przedpołudniowych to preparat należy wypić dwukrotnie w przeddzień badania zaczynając ok. godz. 16.00 i drugi raz ok. godz. 20.00! 

UWAGA! Osoby regularnie zażywające leki przyjmują je zgodnie z zaleceniem lekarza, najlepiej 2h przed lub po spożyciu preparatu przeczyszczającego.

Postępowanie w dniu badania

W dniu badania:

  • nie należy spożywać pokarmów,
  • można pić klarowne płyny (wodę, herbatę, kompot, kawę bez fusów i mleko),
  • na 4 h przed badaniem należy zaprzestać przyjmowania jakichkolwiek płynów
  • na 4h przed badaniem ponownie zastosować preparat Fortrans.

Skutkiem przygotowania powinna być biegunka, aż do uzyskania przejrzystej lub żółtawej wodnistej treści.

Pacjenci powinni zgłosić się do placówki 30 min przed badaniem!

UWAGA! Niezastosowanie się do zaleceń, szczególnie dotyczących diety oraz picia wody może spowodować nieodpowiednie oczyszczenie jelita i konieczność powtórzenia badania. W przypadku niewłaściwego przygotowania, pacjent ponosi koszty takie same jak w przypadku przeprowadzenia pełnego badania badania.

W jaki sposób Pacjent powinien ubrać się w dniu badania?

W dniu badania Pacjent powinien ubrać wygodną odzież, która nie będzie krępować ruchów oraz ubrać spodnie na gumce (najlepiej dresowe). Ponadto Pacjent powinien usunąć nieprzytwierdzone trwale protezy zębowe oraz aparat słuchowy (jeśli jest noszony na lewym uchu). 

Wymagane wyniki badań

W dniu badania należy dostarczyć zespołowi rejestrującemu oraz lekarzowi wyniki: 

  • morfologii,
  • PT (INR),
  • APTT, 
  • elektrolitów. 

Postępowanie po badaniu

Przez 2 godziny po badaniu w znieczuleniu nie można jeść ani pić. Po tym czasie można rozpocząć dietę lekkostrawną.

Po badaniu w znieczuleniu dożylnym konieczny jest powrót do domu w towarzystwie osoby towarzyszącej. Nie można prowadzić pojazdów mechanicznych, ani wykonywać prac wymagających precyzji w ciągu 12 godzin od badania.

Badania endoskopowe w Centrum Medycznym Globiana w Katowicach

W razie ewentualnych pytań w kwestii przygotowania bądź szczegółów samego badania, prosimy o kontakt z naszą placówką. 

+48 32 253 27 00
Sprawdź trasę w Mapach Google

Globiana w Google Maps

 

 

Lekarze wykonujący badania endoskopowe w Centrum Medycznym Globiana

Gastroskopia i kolonoskopia w Katowicach

Piotr Heba

lek. Piotr Heba

Chirurg/Proktolog/Gastroenterolog
lek. Barbara Tendera-Krzystolik

lek. Michał Bogacz

Gastroenterolog
Dr n. med. Sebastian Kwiatek - angiolog, endoskopista_Globiana_Katowice

dr n. med. Sebastian Kwiatek

Angiolog, Endoskopista
Drodzy Pacjenci!
W sobotę 21.09.2024 r. Centrum Medyczne Globiana będzie czynne w godzinach 08:00 - 13:00.W tych godzinach skorzystają Państwo zarówno z Komercyjnego Centrum Infekcyjnego SOS, jak i naszych poradni specjalistycznych.Zabiegi zaplanowane na Oddziale Chirurgii Jednego Dnia odbędą się planowo.