Pon. - pt. 8:00 - 20:00; sob. 9:00 - 13:00 +48 32 253 27 00

Cytologia płynna LBC (na podłożu SurePath)

LBC to cytologia na podłożu płynnym (tzw. cytologia płynna). Ten rodzaj cytologii, podobnie jak klasyczna cytologia, pozwala wykryć nieprawidłowości w obrębie szyjki macicy. Cytologia płynna, inaczej cytologia cienkowarstwowa lub jednowarstwowa, jest bardziej dokładna od jej klasycznej wersji i umożliwia również jednoczesne wykonanie badań genetycznych (np. HPV). Cytologia LBC przeprowadza się diagnostycznie w kierunku raka szyjki macicy.

Cytologia cienkowarstwowa – zastosowanie w medycynie

Jest to badanie szczególnie przydatne do profilaktyki i diagnozy raka szyjki macicy. Dzięki unowocześnionej technice pobrane komórki zostają oddzielone od zanieczyszczeń naturalnych i równomiernie rozmieszczone. Pozwala to uniknąć powstawaniu nadmiernego nawarstwienia komórek, które mogą występować w cytologii klasycznej. Cytologia jednowarstwowa pozwala również na przeprowadzenie dodatkowych badań w kierunku zakażenia wirusem HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego) oraz bakterii Chlamydia trachomatis.

Jak przebiega badanie?

Lekarz ginekolog lub położna przy pomocy specjalnej szczoteczki pobierają komórki szyjki macicy. Po pobraniu wymazu, szczoteczkę z pobranym materiałem umieszcza się z w specjalnym, płynnym podłożu SurePath. Próbka następnie przesłamy do laboratorium. Samo pobranie materiału kilka minut i jest praktycznie bezbolesne, lecz może powodować pewien dyskomfort.

Jak przygotować się do cytologii?

24 godziny przez badaniem pacjentka nie powinna współżyć. Cytologię płynną najlepiej wykonać minimum 4 dni po ostatniej miesiączce oraz nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki. Stosowanie leków dopochwowych należy przerwać 4 dni przed planowanym badaniem.

Cytologia klasyczna a cytologia płynna – najważniejsze różnice

Sam proces pobrania materiału jest taki sam w obu tych technikach. W przypadku klasycznego badania cytologicznego pobrany materiał jest nanoszony na szkiełko mikroskopowe i utrwalany. W cytologii LBC szczoteczka z materiałem umieszcza się w płynie SurePath. W laboratorium próbkę oczyszcza się m.in. ze śluzu, erytrocytów i bakterii. Pozwala to uzyskać dokładniejszy obraz (niektóre badania mówią o możliwości wykrycia o ok. 64% więcej zmian cytologią cienkowarstwową niż metodą klasyczną). Daje to szansę na wcześniejsze wykrycie zmian nowotworowych – diagnoza w początkowym stadium daje dużo większe szanse na pełne wyleczenie. Cytologia płynna pozwala również na przeprowadzenie innych badań z tej samej próbki, np. w kierunku HPV lub chlamydii.

Kiedy wykonać badanie?

Jest to tzw. badanie przesiewowe – powinno przeprowadzać się je u osób bez zdiagnozowanej choroby, profilaktycznie, aby jak najwcześniej wykryć zmiany nowotworowe. Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Im wcześniejsze wykrycie, tym szybciej pacjentka może podjąć leczenie.

Kobiety powinny skorzystać z badania cytologicznego nie później niż w 25 roku życia. Test należy powtarzać regularnie:

  • w przypadku wcześniejszych prawidłowych wyników – nie rzadziej niż co 3 lata
  • gdy wyniki są negatywne, badanie należy powtarzać do 6 miesięcy lub zgodnie z zaleceniami lekarza

Cytologia a ciąża

Badanie cytologiczne jest zalecane przez lekarzy dla kobiet w ciąży. Szczegółowych informacji o wskazaniach co do dat przeprowadzenia badań udziela ginekolog prowadzący.

Umów badanie – cytologia płynna LBC w Katowicach

Powiązane posty

Może Cię zainteresować:

USG doppler żył kończyn dolnych
USG Doppler – na czym polega oraz co diagnozuje to badanie?
21/06/2024
Przykurcz Dupuytrena, choroba Dupuytrena Katowice Globiana
Przykurcz rozcięgna dłoniowego, zwany chorobą Dupuytrena
05/07/2024
Złamanie zmęczeniowe ortopeda katowice globiana
Złamanie zmęczeniowe – przyczyny, objawy i leczenie
08/08/2024

Dbajmy o zdrowie!

Profilaktyka i regularne wykonywanie badań to kluczowe elementy dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom.

Regularne wykonywanie badań pozwala na wczesne wykrycie chorób i szybsze podjęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku niektórych chorób, takich jak nowotwory, wczesne wykrycie może znacząco zwiększyć szanse na wyleczenie.

Warto pamiętać, że niektóre choroby mogą rozwijać się bezobjawowo przez długi czas, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań nawet wtedy, gdy czujemy się zdrowi.

Zdrowie jest naszym największym skarbem, dlatego warto o nie dbać już teraz.

Drodzy Pacjenci!
W sobotę 07.09.2024 r. Centrum Medyczne Globiana będzie czynne w godzinach 08:00 - 13:00.W tych godzinach skorzystają Państwo zarówno z Komercyjnego Centrum Infekcyjnego SOS, jak i naszych poradni specjalistycznych.