Gastroskopia jest badaniem wykonywanym w przypadku podejrzenia chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego. Badanie gastroskopii polega obejrzeniu wnętrza przełyku, żołądka i dwunastnicy za pomocą giętkiego video-endoskopu o średnicy małego palca, który jest wprowadzany przez umieszczony miedzy zębami ustnik,(pacjent leży na lewym boku). W trakcie badania rozdmuchuje się przewód pokarmowy powietrzem i ogląda jego błonę śluzową oraz wykonuje dokumentację fotograficzną wybranych okolic i stwierdzonych zmian patologicznych.
ㅤ
Podczas badania wykonywany jest test urazowy tj. pobierany jest wycinek do w celu stwierdzenia obecności bakterii Helicobacter pyroli w błonie śluzowej żołądka oraz mogą zostać pobrane wycinki do badania histopatologicznego.
ㅤ
Badanie nie powoduje istotnych dolegliwości bólowych, ale mogą wystąpić odruchy wymiotne oraz uczucie dyskomfortu spowodowane rozdęciem przewodu pokarmowego powietrzem. Lekarze starają się przeprowadzić badanie tak, aby do minimum ograniczyć dyskomfort związany z badaniem, ułatwia to bieżąca współpraca pacjenta z lekarzem.
Kolonoskopia jest badaniem wykonywanym w przypadku podejrzenia chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego, a także jako badanie profilaktyczne. Podczas badania oceniana jest błona śluzowa jelita grubego, a w przypadku stwierdzenia zmiany chorobowej pobierane są wycinki do badania histopatologicznego lub zmiany usuwane są w całości podczas polipektomii (usunięcia polipa).
ㅤ
Badanie kolonoskopowe polega na wprowadzeniu przez odbyt do oczyszczonego jelita sondy endoskopowej (giętkiej rurki średnicy palca), która jest przesuwana przez całe jelito grube, aż do ujścia jelita cienkiego. Badanie wykonywane jest na lewym boku, z podciągniętymi do brzucha kolanami. W trakcie badania lekarz może poprosić o zmianę pozycji, aby uwidocznić odpowiednie części jelit.
ㅤ
Odczuwanie dyskomfortu w trakcie kolonoskopii zależy w dużej mierze od indywidualnej wrażliwości pacjenta oraz warunków anatomicznych. Nieprzyjemne może być rozdęcie jelita przez wprowadzane w trakcie badania powietrze oraz pociąganie jelita w trakcie manewrowania instrumentem.
W razie ewentualnych pytań w kwestii przygotowania bądź szczegółów samego badania, prosimy o kontakt z naszą placówką.
Gastroskopia i kolonoskopia w Katowicach