Pon. - pt. 8:00 - 20:00; sob. 9:00 - 13:00 +48 32 253 27 00

Kolonoskopia prywatnie
w Katowicach

Badanie kolonoskopii Katowice

Badanie jelita grubego, zwane kolonoskopią, polega na wprowadzeniu cienkiej sondy z kamerą do jelita, co umożliwia dokładne obejrzenie wnętrza tego narządu. Kolonoskopia jest skuteczną metodą diagnostyczną, pozwalającą na identyfikację różnych problemów, takich jak choroba uchyłkowa, zapalenie jelita, obecność polipów czy rak jelita grubego. W diagnostyce jelita grubego nie istnieje bardziej zaawansowane badanie niż kolonoskopia.

Najbliższe terminy badania:

  • 06.05 – poniedziałek
  • 11.05 – sobota
  • 18.05 – sobota

 

Umów telefonicznie wizytę

+48 32 253 27 00

Na czym polega kolonoskopia?

Badanie jelita grubego, czyli kolonoskopia, jest zalecane osobom po pięćdziesiątym roku życia przynajmniej co 10 lat, nawet jeśli nie występują żadne objawy sugerujące choroby jelita grubego. Regularne wykonywanie tego badania pozwala na wczesne wykrycie i usuwanie łagodnych zmian nowotworowych, zwanych polipami jelita grubego, które potencjalnie mogą przekształcić się w zmiany złośliwe. Usunięcie polipów jelita grubego istotnie redukuje ryzyko rozwoju raka jelita grubego.

W sytuacji, gdy w rodzinie wystąpił przypadek raka jelita grubego, zaleca się rozpoczęcie regularnych badań już w wieku 40 lat. Natomiast obecność w rodzinie zespołu Lyncha, czyli dziedzicznego raka jelita grubego niezwiązanego z polipowatością, stanowi wskazanie do rozpoczęcia regularnych badań już od dwudziestego piątego roku życia.

 

 

  1. Gdzie umówić się na kolonoskopię w Katowicach?
  2. Jak przygotować się do kolonoskopii?
  3. Jak przebiega kolonoskopia?
  4. Jakie są zalecenia po kolonoskopii?
  5. Ile kosztuje kolonoskopia w Katowicach?

Umów się na badanie

Kolonoskopia w Katowicach w Centrum Medycznym Globiana

Umów się na zabieg – zadzwoń +48 32 253 27 00

lub wypełnij poniższy formularz

    Jak przygotować się do kolonoskopii?

    Kolonoskopia – przygotowanie do badania

    Przed przystąpieniem do badania kolonoskopii konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Podstawowym krokiem jest oczyszczenie jelita z resztek strawionego jedzenia. Przez około 3 dni przed planowaną kolonoskopią zaleca się stosowanie lekkostrawnej diety, wykluczając z niej pokarmy zawierające pestki, ziarna zbóż lub mogące zmieniać kolor śluzówki, np. buraki. W dniu poprzedzającym badanie zaleca się utrzymanie diety lekkostrawnej, jednocześnie pijąc dużo płynów (preferowane są napoje niegazowane), aby upłynnić zawartość jelit.

    Aby skutecznie oczyścić jelita, konieczne jest przyjęcie leku oczyszczającego zgodnie z zaleceniami lekarza, który wystawi receptę na ten preparat. Lekarz kierujący na badania lub lekarz pierwszego kontaktu może przepisać odpowiednią dawkę.

    Ważne jest, aby nie spożywać żadnych napojów przez co najmniej 2 godziny przed wyznaczoną godziną badania (lub 4 godziny, jeśli przewidziane jest znieczulenie). Niewłaściwe przygotowanie do badania może skutkować koniecznością jego powtórzenia.

    Jak wygląda badanie kolonoskopii?

    Przebieg badania kolonoskopii

    W trakcie badania kolonoskopii zazwyczaj obecni są lekarz oraz asystująca pielęgniarka zabiegowa. Pacjent układa się na leżance, najczęściej na lewym boku z podciągniętymi kolanami do ciała. Pozycja ta może ulec zmianie w trakcie badania, w zależności od potrzeb lekarza mających na celu lepszą widoczność jelit.

    Lekarz rozpoczyna badanie od oglądania okolicy odbytu w celu sprawdzenia, czy nie występują niepokojące zmiany. Następnie smaruje odbyt specjalnym lekiem znieczulającym i wprowadza kolonoskop, oceniając kawałek po kawałku stan jelit. W przypadku konieczności, lekarz może pobrać wycinek do dalszych badań lub usunąć drobne polipy.

    Po zakończonym badaniu lekarz informuje pacjenta o wynikach, przekazuje dalsze zalecenia oraz wyjaśnia wszelkie niejasności. Dodatkowo, pacjent otrzymuje wyniki na piśmie. Jeśli pobrano wycinki do badań histopatologicznych, są one przesyłane do laboratorium, a wyniki stają się dostępne po kilku dniach.

    Badanie trwa zazwyczaj od 15 do 45 minut.

    W Centrum Medycznym Globiana zastosowanie znieczulenia pozwala na wykonanie jednoczasowo dwóch badań – gastroskopii oraz kolonoskopii.

    Zalecenia po kolonoskopii

    Postępowanie po zabiegu kolonoskopii

    Po zakończeniu badania Pacjent nie otrzymuje specjalnych zaleceń poza koniecznością obserwacji. Może pojawić się uczucie wzdęcia, a także biegunka, które utrzymują się zazwyczaj do kilku dni. Te objawy są wynikiem podrażnienia jelita, i w razie potrzeby, zaleca się zażycie leków przeciwbiegunkowych oraz regularne spożywanie płynów.

    W przypadku nasilenia się objawów, ich braku ustępowania, lub pojawienia się nowych, takich jak silny ból brzucha, trudności z wypróżnianiem, obecność krwi w stolcu lub gorączka, zaleca się ponowną konsultację z lekarzem.

    Lekarze przeprowadzający kolonoskopię

    Poznaj naszych specjalistów Centrum Medycznego Globiana

    Cennik badań endoskopowych

    Gastroskopia i kolonoskopia - cennik badań prywatnych
    Gastroskopia z testem ureazowym w znieczuleniu miejscowym
    490 zł
    Kolonoskopia w znieczuleniu miejscowym
    590 zł
    Polipektomia (do 2 wycinków z badaniem histopatologicznym)
    1000 zł
    Badanie histopatologiczne kolejnego polipa
    100 zł
    Znieczulenie ogólne do gastro- i kolonoskopi
    500 zł
    Gastroskopia z testem ureazowym + kolonoskopia ze znieczuleniem ogólnym
    1490 zł
    Badanie histopatologiczne drobnego wycinka z gastro- i kolonoskopi (pierwsze)
    90 zł
    Badanie histopatologiczne drobnego wycinka z gastro- i kolonoskopi (kolejne)
    50 zł
    Barwienie (Black Eye)
    190 zł
    Klipsowanie (1 klips)
    220 zł
    Założenie pętli Endoloop
    360 zł
    Badanie Helicobacter pylori (test ureazowy)
    60 zł

    Umów się na badanie

    Kolonoskopia w Katowicach w Centrum Medycznym Globiana

    Umów się na zabieg – zadzwoń +48 32 253 27 00

    lub wypełnij poniższy formularz

      Kolonoskopia, gastroskopia w globianie
      Najbliższe terminy:
      • 30.04 wtorek - gastroskopia bez znieczulenia
      • 06.05 poniedziałek - gastroskopia
        i kolonoskopia
      • 14.05 wtorek - gastroskopie ze znieczuleniem i bez znieczulenia
      • 18.05 sobota - kolonoskopia, gastroskopia + kolonoskopia