Pon. - pt. 8:00 - 20:00; sob. 9:00 - 13:00 +48 32 253 27 00

EKG spoczynkowe

EKG spoczynkowe – Kluczowe informacje dla pacjentów

EKG spoczynkowe to proste, bezpieczne i bezbolesne badanie, które pomaga lekarzowi ocenić pracę Twojego serca. Elektrokardiograf (EKG) rejestruje elektryczną działalność serca, pokazując rytm i siłę jego skurczów. Jest to kluczowe narzędzie diagnostyczne, które może pomóc w wykryciu różnych problemów sercowo-naczyniowych, takich jak arytmie czy niedokrwienie serca.

Elektrokardiogram ukazuje krzywą EKG, która składa się z powtarzających się fragmentów. Każdy z fragmentów to jeden pełny cykl serca – począwszy od momentu, w którym krew wpływa do przedsionków, przez skurcz przedsionków i komór, kończąc na chwili wypompowania krwi z serca.

Krzywa elektrokardiograficzna wychyla się w górę oraz w dół, a wychylenia te nazywa się załamkami. Są one oznaczane literami: P, Q, R, S, T, U.

Wskazania do przeprowadzenia EKG spoczynkowego

  • Jako badanie profilaktyczne: Regularne badania EKG są zalecane dla osób powyżej 40. roku życia.
  • W przypadku duszności, bólu w klatce piersiowej, nieregularności bicia serca.
  • Monitorowanie chorób serca: U pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, czy otyłością.
  • Zdiagnozowane choroby takie jak miażdżyca czy zapalenie mięśnia sercowego.
  • Przed planowanymi zabiegami: W celu oceny stanu serca przed operacją.

Jak przebiega badanie EKG spoczynkowe?

Pacjent podczas EKG leży na plecach. Ręce powinny być ułożone wzdłuż ciała. Pacjent musi rozebrać się od pasa w górę (w przypadku kobiet konieczne jest również zdjęcie stanika). Należy również odsłonić powierzchnię skóry na wysokości kostek na nogach. Specjalista przeprowadzający badanie EKG zwilża elektrody specjalnym żelem, który polepsza przewodnictwo impulsów elektrycznych, a następnie podpina je do klatki piersiowej oraz kończyn dolnych. Podczas badania Pacjent musi leżeć nieruchomo. Badanie trwa zwykle do 15 minut.

Czy badanie EKG boli?

Nie, Pacjent nie czuje prądu przepływającego przez ciało, dzięki czemu badanie to jest komfortowe, bezpieczne i bezbolesne.

Jak przygotować się do badania EKG spoczynkowego?

Warto przygotować sobie wygodne ubranie, które można łatwo zdjąć lub podwinąć podczas badania. Może być konieczne usunięcie owłosienia z klatki piersiowej – bujne owłosienie w tym regionie może negatywnie wpłynąć na podpięcie elektrod do ciała. W przypadku przyjmowania leków, należy koniecznie o tym fakcie poinformować osobę przeprowadzającą badanie. Zaleca się, aby dzień przed badaniem nie spożywać alkoholu. Nie należy również dzień przed oraz w dniu badania wykonywać wytężonych prac fizycznych. Palenie papierosów oraz picie mocnej kawy może mieć wpływ na wyniki badania EKG, dlatego zaleca się ich ograniczenie.

Kto wykonuje badanie EKG spoczynkowego?

Badanie EKG spoczynkowe przeprowadza pielęgniarka lub pielęgniarz na zlecenie kardiologa – lekarza specjalizującego się w chorobach serca w ramach Poradni Kardiologicznej

Related Posts

Może Cię zainteresować:

Torbiele skórne i podskórne: rozpoznawanie i opcje leczenia
24/06/2024
badania przesiewowe
Badania przesiewowe – klucz do profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób
04/03/2024
Badania krwi, punkt pobrań katowice
Podstawowe badania krwi
13/05/2024

Dbajmy o zdrowie!

Profilaktyka i regularne wykonywanie badań to kluczowe elementy dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom.

Regularne wykonywanie badań pozwala na wczesne wykrycie chorób i szybsze podjęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku niektórych chorób, takich jak nowotwory, wczesne wykrycie może znacząco zwiększyć szanse na wyleczenie.

Warto pamiętać, że niektóre choroby mogą rozwijać się bezobjawowo przez długi czas, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań nawet wtedy, gdy czujemy się zdrowi.

Zdrowie jest naszym największym skarbem, dlatego warto o nie dbać już teraz.

Zabiegi ginekologiczne w Centrum Medycznym Globiana
W ramach Oddziału Chrurgii Jednego dnia wykonywane są m.in. zabiegi: - Abrazji frakcjonowanej kanału szyjki i jamy macicy w znieczuleniu ogólnym - histeroskopii diagnostycznej i zabiegowej - konizacji szyjki macicy... i wiele innych