Pon. - pt. 8:00 - 20:00; sob. 9:00 - 13:00 +48 32 253 27 00

Przygotowanie do zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego

Zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego nazywa się cholecystektomią. To dość powszechna operacja stosowana głównie w leczeniu kamicy żółciowej, zapalenia, polipów oraz innych chorób pęcherzyka żółciowego. Jak się przygotować oraz jak przebiega zabieg laparoskopowego usunięcia pęcherzyka żółciowego?

Konsultacja z lekarzem

Przed operacją pacjent powinien odbyć szczegółową konsultację z chirurgiem, który wyjaśni, dlaczego zabieg jest konieczny i jakie są dostępne opcje. Lekarz omówi również ryzyko związane z operacją oraz oczekiwane korzyści.

Badania diagnostyczne

Aby ocenić stan zdrowia pacjenta oraz dokładnie zdiagnozować problem z pęcherzykiem żółciowym, często wykonuje się różne badania, takie jak USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa, badania krwi czy badania obrazowe dróg żółciowych.

Przygotowanie przedoperacyjne

Pacjent może być poproszony o zaprzestanie przyjmowania niektórych leków, szczególnie tych, które wpływają na krzepnięcie krwi. Przed operacją ważne jest także, aby poinformować lekarza o wszelkich alergiach, przyjmowanych suplementach diety oraz wszelkich chorobach przewlekłych.

Głodówka przedoperacyjna

Zazwyczaj pacjentom zaleca się unikanie jedzenia i picia na kilka godzin przed operacją, aby zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z narkozą.

Przebieg zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego

  • Anestezja: operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, co oznacza, że pacjent jest nieświadomy podczas zabiegu.
  • Usunięcie pęcherzyka: chirurg usuwa pęcherzyk żółciowy, zwracając uwagę na to, aby nie uszkodzić pobliskich struktur, takich jak przewody żółciowe i naczynia krwionośne.
  • Zamykanie ran: po usunięciu pęcherzyka, lekarz zszywa nacięcia lub zamyka je za pomocą specjalnych klipsów.

Postępowanie po zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego

Po operacji pacjent jest monitorowany, aby upewnić się, że nie ma komplikacji, takich jak infekcje czy krwawienia. W przypadku laparoskopowej cholecystektomii wypis pacjenta następuje ze szpitala już w dniu operacji lub następnego dnia. Po otwartej cholecystektomii czas hospitalizacji może być dłuższy.

Zaleca się unikanie ciężkiej pracy fizycznej przez kilka tygodni oraz stopniowy powrót do normalnej diety. W większości przypadków pacjenci mogą wrócić do codziennych czynności w ciągu kilku dni do tygodnia po laparoskopii i kilku tygodni po operacji otwartej.

Ważne jest, aby pacjent przestrzegał zaleceń lekarza dotyczących pielęgnacji ran, stosowania leków oraz diety. Regularne kontrole u lekarza po zabiegu są kluczowe dla monitorowania zdrowia pacjenta i wykrywania ewentualnych komplikacji.

W większości przypadków usunięcie pęcherzyka żółciowego znacząco poprawia jakość życia pacjentów cierpiących na kamicę żółciową lub inne schorzenia pęcherzyka, eliminując bóle i inne objawy choroby.

Usunięcie pęcherzyka żółciowego w Katowicach

Konsultacje kwalifikujące do zabiegu laparoskopowego usunięcia pęcherzyka żółciowego w Centrum Medycznym Globiana przeprowadza lek. Kamil Czepiel – specjalista chirurg. Zabieg odbywa się w procedurze jednodniowej w ramach Oddziału Chirurgii Jednego Dnia.

Powiązane posty

Może Cię zainteresować:

Nowoczesne metody leczenia żylaków: od skleroterapii do laserów
24/06/2024
Badanie autorefraktometrem
19/07/2024
Nowoczesna radiologia – czy jest bezpieczna?
26/04/2023

Dbajmy o zdrowie!

Profilaktyka i regularne wykonywanie badań to kluczowe elementy dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom.

Regularne wykonywanie badań pozwala na wczesne wykrycie chorób i szybsze podjęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku niektórych chorób, takich jak nowotwory, wczesne wykrycie może znacząco zwiększyć szanse na wyleczenie.

Warto pamiętać, że niektóre choroby mogą rozwijać się bezobjawowo przez długi czas, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań nawet wtedy, gdy czujemy się zdrowi.

Zdrowie jest naszym największym skarbem, dlatego warto o nie dbać już teraz.

Zabiegi ginekologiczne w Centrum Medycznym Globiana
W ramach Oddziału Chrurgii Jednego dnia wykonywane są m.in. zabiegi: - Abrazji frakcjonowanej kanału szyjki i jamy macicy w znieczuleniu ogólnym - histeroskopii diagnostycznej i zabiegowej - konizacji szyjki macicy... i wiele innych