Pon. - pt. 8:00 - 20:00; sob. 9:00 - 13:00 +48 32 253 27 00

Badanie dna oka po rozszerzeniu źrenic

Badanie dna oka wraz z podaniem specjalnych kropli, które powodują rozszerzenie źrenic. Dzięki temu zabiegowi okulista może dokładnie ocenić wady wzroku, siatkówkę Pacjenta oraz wszelkie zaburzenia soczewek. Dzięki badaniu dna oka możemy diagnozować i monitować zmiany w obrębie dna oka, które mogą wynikać np. z nadciśnienia tętniczego lub cukrzycy.

Kiedy należy zrobić badanie dna oka?

Wskazaniem do wykonania badania dna oka mogą być choroby naczyniowe takie jak np. nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca. Również u Pacjentów z chorobami neurologicznymi takimi jak udar mózgu wykonywane jest badanie dna oka. Wskazaniem do badania jest również dyskomfort związany z m.in. widzeniem “krzywiących się”/falujących linii, odczucie słabości lub wręcz braku widzenia w jednym z oczu, dostrzeganie czarnych punktów. Do 40 roku życia zaleca się robić to badanie wzroku raz na 3 lata, między 40 a 50 rokiem raz na 2 lata. Osoby po 50 roku życia powinny badać się się co rok. Z badania warto skorzystać także w przypadku występowania jaskry w rodzinie.

Przygotowanie do badania dna oka

Nie są wymagane specjalne przygotowania. Na badanie nie należy przyjeżdżać samochodem, chyba, że w drodze powrotnej inna osoba będzie prowadziła pojazd. Ze względu na użycie kropli, Pacjent po badaniu mogą wystąpić czasowe objawy takie jak światowstręt, rozmyty, nieostry wzrok, dlatego prowadzenie pojazdu jest absolutnie niewskazane. Po badaniu warto założyć okulary przeciwsłoneczne, żeby przeciwdziałać nadwrażliwości na światło. Jeśli Pacjent cierpi na jaskrę, powinien zabrać ze sobą tzw. książeczkę jaskrową lub wyniki poprzednich badań.

Co może pokazać to badanie?

Badanie to pomaga specjaliście zdiagnozować:

  • wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego, np. wynikające z guza mózgu
  • cukrzycę
  • miażdżycę
  • białaczkę
  • niedokrwistość
  • skazy krwotoczne
  • nadciśnienie tętnicze
  • odklejenie siatkówki
  • krwotoki do siatkówki
  • choroby błony naczyniowej (m.in. zapalenia czy nowotwory)

Umów badanie w poradni okulistycznej

Powiązane posty

Może Cię zainteresować:

Przetoka odbytu Katowice Globiana
Czym jest przetoka odbytu i jakie są jej objawy?
12/07/2024
cienkoigłowa biopsja tarczycy Katowice Globiana
Cienkoigłowa biopsja tarczycy
19/07/2024
Stłuszczenie wątroby
Alkoholowe oraz niealkoholowe stłuszczenie wątroby
25/03/2024

Dbajmy o zdrowie!

Profilaktyka i regularne wykonywanie badań to kluczowe elementy dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom.

Regularne wykonywanie badań pozwala na wczesne wykrycie chorób i szybsze podjęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku niektórych chorób, takich jak nowotwory, wczesne wykrycie może znacząco zwiększyć szanse na wyleczenie.

Warto pamiętać, że niektóre choroby mogą rozwijać się bezobjawowo przez długi czas, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań nawet wtedy, gdy czujemy się zdrowi.

Zdrowie jest naszym największym skarbem, dlatego warto o nie dbać już teraz.

Zabiegi ginekologiczne w Centrum Medycznym Globiana
W ramach Oddziału Chrurgii Jednego dnia wykonywane są m.in. zabiegi: - Abrazji frakcjonowanej kanału szyjki i jamy macicy w znieczuleniu ogólnym - histeroskopii diagnostycznej i zabiegowej - konizacji szyjki macicy... i wiele innych