Badanie kontaktologiczne to podstawowe badanie pomagające w doborze soczewek kontaktowych. Specjalista ocenia parametry gałki ocznej:
- krzywiznę rogówki
- grubość rogówki
- płyn łzowy
Dzięki temu badaniu możemy dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe na Pacjenta. Specjalista bada przedni odcinek oka, na który składa się rogówka, spojówka, tęczówka i źrenica. Oceniana jest również jakość filmu łzowego.
Kiedy nie można nosić soczewek?
Soczewki kontaktowe mogą być nieodpowiednie dla osób, które cierpią na tzw. zespół suchego oka lub dla osób, które mają niepoprawną geometrię rogówki. Osoby z astygmatyzmem lub prezbiopią mogą stosować soczewki kontaktowe, natomiast zwykle są one sprowadzane na zamówienie już po badaniu kontaktologicznym. Po pierwszym założeniu soczewek należy sprawdzić czy poprawiła się ostrość widzenia. Niezbędna jest również ocena dopasowania soczewek do kształtu gałki ocznej.
Kolejna wizyta kontrolna
Soczewki komfortowe mogą wywoływać pewien dyskomfort – Pacjent może widzieć nieostro. Proces adaptacji do soczewek może potrwać kilka dni. Jeżeli po tym czasie stan dyskomfortu nie minie, może okazać się, że konieczna będzie zmiana soczewek.