Pon. - pt. 8:00 - 20:00; sob. 9:00 - 13:00 +48 32 253 27 00

Akupunktura medyczna

Akupunktura – na co pomaga?

Akupunktura w medycynie – na czym polega? Kiedy warto ją rozważyć? Czy wbijanie cienkich igiełek w ciało ma uzasadnienie medyczne?

Akupunktura – co to jest?

Akupunktura medyczna bywa potocznie nazywana „igłoterapią”. Metoda ta polega na opracowaniu mięśniowo-powięziowych punktów spustowych przy wykorzystaniu specjalnych igieł o długości 15-50mm. Grubość igły to 150-300 mikrometrów. Dzięki akupunkturze możliwe jest stymulowanie płytki nerwowo-mięśniowej (czyli miejsca, w którym łączy się synaptyczny neuron ruchowy i komórki mięśniowe). Skutkuje to również zwiększoną regeneracją komórek mięśniowych.

Suche igłowanie  

Akupunkturę medyczną nazywa się również suchym igłowaniem (ang. Dry needling). W przeciwieństwie do iniekcji (ang. Wet needling – tłumaczenie dosłowne: mokre igłowanie) podczas akupunktury w igłach nie ma żadnej substancji, która miałaby być wprowadzana do organizmu.

Wskazania do akupunktury

  • Tzw. Łokieć tenisisty (entezopatia mięśni prostowników nadgarstka)
  • Bóle głowy, migrena
  • Zespół bolesnego barku
  • Naderwane mięśni, ścięgien
  • Skręcenia i zwichnięcia
  • Porażenie nerwów obwodowych
  • Dyskopatia
  • Reumatoidalne zapalenie stawów
  • Tendinopatria (choroby ścięgien)
  • Bóle kręgosłupa
  • Ból biodra

Przeciwwskazania do akupunktury medycznej

Suche igłowanie – dla kogo?

Przed rozpoczęciem leczenia tą metodą, lekarz przeprowadza wywiad i diagnostykę, aby określić minimalną liczbę nakłuć do uzyskania maksymalnego efektu. Igły wprowadza się z pominięciem dużych naczyń krwionośnych i nerwowych. Celem akupunktury jest rozluźnienie mięśni i złagodzenie bólu.

Czy akupunktura boli

Zabieg trwa około 30 minut. W miejscach igłowania mogą się pojawiać drobne krwiaki, które ustąpią w ciągu kilku dni. W trakcie zabiegu pacjent nie powinien odczuwać bólu – możliwy jest pewien dyskomfort wynikający z samego nakłucia skóry. Zdarza się, że Pacjent odczuwa ból igłowanych mięśni po zabiegu – objaw ten znika samoistnie, zwykle po kilku- kilkunastu godzinach od zakończenia badania.

Umów się na akupunkturę w Katowicach

Powiązane posty

Może Cię zainteresować:

Cytologia ginekologiczna
03/07/2024
Cholesterol badania paskowe
02/07/2024
Żylaki nie tylko na nogach: gdzie jeszcze mogą się pojawić i jak je leczyć?
04/05/2024

Dbajmy o zdrowie!

Profilaktyka i regularne wykonywanie badań to kluczowe elementy dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom.

Regularne wykonywanie badań pozwala na wczesne wykrycie chorób i szybsze podjęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku niektórych chorób, takich jak nowotwory, wczesne wykrycie może znacząco zwiększyć szanse na wyleczenie.

Warto pamiętać, że niektóre choroby mogą rozwijać się bezobjawowo przez długi czas, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań nawet wtedy, gdy czujemy się zdrowi.

Zdrowie jest naszym największym skarbem, dlatego warto o nie dbać już teraz.

Drodzy Pacjenci!
W sobotę 07.09.2024 r. Centrum Medyczne Globiana będzie czynne w godzinach 08:00 - 13:00.W tych godzinach skorzystają Państwo zarówno z Komercyjnego Centrum Infekcyjnego SOS, jak i naszych poradni specjalistycznych.