Pon. - pt. 8:00 - 20:00; sob. 9:00 - 13:00 +48 32 253 27 00

Angiorezonans magnetyczny – na czym polega i jakie ma zastosowanie diagnostyczne?

Angiorezonans magnetyczny (MRA) to specjalistyczna forma rezonansu magnetycznego (MRI) wykorzystywana do obrazowania naczyń krwionośnych w ciele człowieka. MRA jest nieinwazyjną techniką, która pozwala na szczegółowe zobrazowanie układu naczyniowego bez konieczności stosowania tradycyjnych, bardziej inwazyjnych metod, takich jak angiografia klasyczna.

Na czym polega angiorezonans?

Ryzyko klasycznej angiografii opierającej się na wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego można zredukować dzięki nowoczesnym technikom obrazowania, takim jak rezonans magnetyczny (angio-MR). Angio-MR wykorzystuje zalety rezonansu magnetycznego, bazując na naturalnych właściwościach tkanek i analizując ich zmiany pod wpływem silnego pola magnetycznego i fal radiowych bezpiecznych dla organizmu.

Na podstawie analizy MRI powstają bardzo szczegółowe obrazy. Pozwala to na pełne wykorzystanie zalet angiografii, jednocześnie eliminując ryzyko związane z wprowadzeniem cewnika, podaniem środka kontrastowego oraz użyciem dużej dawki promieniowania rentgenowskiego. Dodatkowo możliwa jest ocena nie tylko struktury, ale również funkcji narządu, na przykład w przypadku serca. W niektórych przypadkach badanie wykonuje się z dożylnym podaniem kontrastu.

Zastosowanie diagnostyczne MRA

  • Wykrywanie tętniaków: używany do wykrywania tętniaków, czyli nieprawidłowych poszerzeń naczyń krwionośnych prowadzących do krwotoku.
  • Ocena choroby tętnic wieńcowych: stosowany do oceny zwężenia lub niedrożności tętnic wieńcowych zaopatrujących serce w krew.
  • Wykrywanie zatorów i zakrzepów: może pomóc w identyfikacji zatorów i zakrzepów prowadzących do zawałów serca lub udarów.
  • Ocena chorób naczyń obwodowych: używany do oceny zwężenia lub zablokowania tętnic w kończynach dolnych.

Jak przebiega badanie MRA?

Pacjent zwykle nie wymaga specjalnych przygotowań. W niektórych przypadkach może być zalecone pozostanie na czczo kilka godzin przed wykonaniem badania. Podobnie jak w przypadku MRI, należy zdjąć wszystkie metalowe przedmioty. Ponadto zalecany jest komfortowy strój.

W przypadku badań MRA dożylnie podawany jest środek kontrastowy (gadolin). Pomaga to uzyskać lepszy obraz naczyń krwionośnych. Następnie Pacjent leży na ruchomym stole, który wsuwany jest do wnętrza aparatu MRI. Badanie może trwać od 30 do 60 minut.

Podczas badania pacjent powinien leżeć nieruchomo. Pacjent ma możliwość komunikacji z technikiem za pomocą interkomu. Ponadto w Centrum Medycznym Globiana aparat MRI wyposażono w system wyświetlania filmów oraz dźwięków, które umilą przebieg badania.

Angiorezonans magnetyczny w Katowicach

W Pracowni Rezonansu Magnetycznego Centrum Medycznego Globiana możesz skorzystać z badania angiorezonansu magnetycznego tętnic mózgowych oraz szyjnych – zarówno z kontrastem, jak i bez niego. Zachęcamy do zapoznania się z cennikiem.

Powiązane posty

Może Cię zainteresować:

Alergia na pyłki
Alergia na pyłki – jak sobie z nią radzić?
20/05/2024
Idiopatyczne porażenie nerwu twarzowego – czym jest porażenie Bella Katowice Globiana
Idiopatyczne porażenie nerwu twarzowego – czym jest porażenie Bella?
23/07/2024
Przesilenie jesienne - kiedy występuje, jak sobie radzić
Przesilenie jesienne – kiedy występuje, jak sobie radzić, ile trwa?
26/09/2024

Dbajmy o zdrowie!

Profilaktyka i regularne wykonywanie badań to kluczowe elementy dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom.

Regularne wykonywanie badań pozwala na wczesne wykrycie chorób i szybsze podjęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku niektórych chorób, takich jak nowotwory, wczesne wykrycie może znacząco zwiększyć szanse na wyleczenie.

Warto pamiętać, że niektóre choroby mogą rozwijać się bezobjawowo przez długi czas, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań nawet wtedy, gdy czujemy się zdrowi.

Zdrowie jest naszym największym skarbem, dlatego warto o nie dbać już teraz.

Zabiegi ginekologiczne w Centrum Medycznym Globiana
W ramach Oddziału Chrurgii Jednego dnia wykonywane są m.in. zabiegi: - Abrazji frakcjonowanej kanału szyjki i jamy macicy w znieczuleniu ogólnym - histeroskopii diagnostycznej i zabiegowej - konizacji szyjki macicy... i wiele innych