Badanie anoskopowe – wybierz Centrum Medyczne Globiana
Choroby odbytu to często wstydliwy i krępujący temat. W Centrum Medycznym Globiana oferujemy komfortowe warunki, zapewniając prywatność i pełne poszanowanie intymności Pacjentów.
Co to jest anoskopia?
Anoskopia to rodzaj badania endoskopowego. Jest wykorzystywane przez proktologa jako uzupełnienie badania palpacyjnego. Anoskopia pozwala ocenić kanał odbytu oraz końcowy fragment odbytnicy. Dzięki temu lekarz może wykrywać zmiany zachodzące w obrębie błony śluzowej, pomagając w diagnozowaniu stanów zapalnych, hemoroidów, polipów czy szczeliny odbytu. Anoskopia pozwala także na diagnozę chorób nowotworowych.
Jaki lekarz wykonuje anoskopię?
Badanie anoskopowe wykonuje proktolog, który specjalizuje się w diagnozie chorób odbytu, a także jelita grubego. Proktolog może zlecić zabiegi w ramach chirurgii jednego dnia, jak np. kolonoskopia.
Anoskopia – jak przygotować się do badania?
Pacjent nie musi specjalnie się przygotowywać do tego badania. Istotne, by do poradni proktologicznej przybyć z pustym pęcherzem oraz po wypróżnieniu. Dzięki temu obraz z badania nie powinien być zakłócony. Możliwe jest również wykonanie lewatywy w dniu umówionego badania. Nie jest wymagane, by Pacjent był na specjalnej diecie, nie jest wymagane również stawienie na się na badanie na czczo. Należy pamiętać o higienie osobistej badanych części ciała.
Istotne jest, by podczas wywiadu lekarskiego przekazać możliwie jak najwięcej informacji na tematu stanu zdrowia – szczególnie przyjmowanych leków czy alergii.
Jak przebiega badanie?
Przed właściwym badaniem anoskopowym, lekarz proktolog wykonuje badanie per rectum. Dzięki temu może wstępnie zlokalizować nieprawidłowości i problemy. Anoskopia trwa kilka minut i polega na wprowadzeniu wziernika do odbytnicy Pacjenta. Pacjent w trakcie badania leży na boku ze zgiętymi i podciągniętymi do klatki piersiowej kolanami.
Po umieszczeniu anoskopu lekarz zajmuje się oceną wyglądu ścian odbytnicy oraz pracy zwieraczy. Podczas anoskopii proktolog może pobrać wycinek do badania histopatologicznego.
Czy anoskopia boli?
Anoskopia jest zabiegiem bezpiecznym i bezbolesnym, ponieważ do tego badania wykorzystywane jest znieczuleniu w postaci specjalnego żelu. Po zabiegu Pacjent może odczuwać pewien dyskomfort w okolicy odbytu, natomiast jest to objaw, który szybko ustępuje.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości po badaniu należy skonsultować się z lekarzem.
Wskazania do anoskopii
- ból i swędzenie, świąd odbytu
- krwawienie z odbytu – może się objawiać np. w postaci krwi widocznej na papierze toaletowym przy wypróżnianiu,
- guzy i polipy, które mogą zostać wykryte podczas wcześniejszego badania per rectum
- stany zapalne odbytu i odbytnicy
- ciało obce w odbycie
- szczelina odbytu
Przeciwwskazania
- silny ból w okolicy odbytu (można wtedy wykorzystać znieczulenie ogólne, które umożliwi lekarzowi przeprowadzanie anoskopii)
- niedawne operacje oraz urazy okolic odbytu
- choroba hemoroidalna z zakrzepicą żylną (w zależności od stopnia zaawansowania choroby)