Pon. - pt. 8:00 - 20:00; sob. 9:00 - 13:00 +48 32 253 27 00

Podstawowe badania krwi

Badania krwi są prostym i skutecznym narzędziem diagnostycznym. Regularne ich wykonywanie pozwala monitorować stan zdrowia i wczesne wykrywanie nieprawidłowości, zanim przekształcą się w poważne choroby i spowodują uciążliwe objawy, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jakie wyróżniamy podstawowe badania krwi? Jak przygotować się na pobranie krwi?

Profilaktyczne badania krwi

Wczesne etapy wielu chorób mogą przebiegać bez widocznych symptomów, jednak mogą prowadzić do uszkodzeń tkanek. Profilaktyczne badania krwi są szczególnie istotne dla osób w grupach ryzyka, które mogą być narażone na czynniki, takie jak, niezdrowa dieta, używki czy brak aktywności fizycznej.

Zrozumienie poziomów różnych składników we krwi, takich jak cholesterol LDL, może być kluczowe do odpowiedniego dostosowania diety lub aktywności fizycznej, eliminując niezdrowe nawyki i zapobiegając powikłaniom. Wykrycie niedoborów, np. żelaza, umożliwia rozpoczęcie suplementacji, zapewniając organizmowi potrzebne składniki. W przypadku zaburzeń hormonalnych lub równowagi wodno-elektrolitowej, szybkie działania mogą przywrócić równowagę. Rozpoznanie stanu zapalnego lub nowotworowego umożliwia wczesne rozpoczęcie leczenia. Dodatkowo badania pozwalają monitorować funkcjonowanie narządów na przestrzeni czasu. Badania krwi pełnią istotne funkcje i powinny być pierwszym krokiem w diagnostyce, dostarczając zarówno lekarzowi, jak i pacjentowi istotnych informacji.

Morfologia, OB, TSH – jakie badania warto wykonać?

Morfologia krwi – to badanie obejmuje liczenie różnych typów komórek krwi, takich jak czerwone krwinki (erytrocyty), białe krwinki (leukocyty) i płytki krwi (trombocyty). Oznaczenie morfologii może pomóc w diagnozowaniu różnych zaburzeń krwi, takich jak anemia czy infekcje.

OB (wskaźnik odczynu biernego) – jest to miara szybkości opadania krwinek czerwonych (erytrocytów) w próbce krwi. Wzrost OB może wskazywać na obecność stanów zapalnych lub infekcji.

Poziom hemoglobiny – hemoglobina jest białkiem zawartym w czerwonych krwinkach, które transportuje tlen. Niskie poziomy hemoglobiny mogą sugerować anemię.

Poziom hematokrytu – to odsetek objętości czerwonych krwinek w stosunku do objętości całej krwi. Wartość hematokrytu może dostarczyć informacji o ilości czerwonych krwinek w organizmie.

Poziom leukocytów – to liczba białych krwinek obecnych we krwi. Wysoki poziom leukocytów może wskazywać na infekcję lub stan zapalny.

Poziom trombocytów – trombocyty są fragmentami komórek krwi, które pomagają w procesie krzepnięcia krwi. Zbyt mała liczba trombocytów może prowadzić do problemów z krzepnięciem krwi.

Badania biochemiczne (takie jak poziom glukozy, cholesterolu, elektrolitów itp.) – te badania oceniają funkcjonowanie różnych narządów, takich jak wątroba, nerki i trzustka.

TSH – hormon tyreotropowy kontroluje funkcjonowanie tarczycy. Najlepiej jest zbadać TSH razem z innymi hormonami tarczycy: T3 i T4, co pozwala lekarzowi dokładniej ocenić stan zdrowia. Nieprawidłowe wartości tych parametrów mogą sugerować nadczynność lub niedoczynność tarczycy.

Co mogą wykryć podstawowe badania krwi?

Badania podstawowe mogą wykryć stany, takie jak:

  • niedokrwistość, czyli zmniejszoną zdolność krwi do transportowania tlenu do tkanek,
  • spadek odporności lub infekcje bakteryjne, wirusowe lub pasożytnicze,
  • zaburzenia w krzepnięciu krwi, mogące objawiać się jako zmniejszone lub zwiększone ryzyko zakrzepicy,
  • nieprawidłowości w poziomie sodu, potasu, chloru, wapnia czy magnezu,
  • niedobory witamin, mikro i makroelementów, na przykład witaminy B12 czy żelaza,
  • problemy w gospodarce kostnej, często związane z zwiększonym niszczeniem kości,
  • zaburzenia metabolizmu lipidów, białek i węglowodanów,
  • ostre uszkodzenia i stany zapalne w narządach takich jak wątroba, serce, nerki,
  • zaburzenia funkcji wydzielniczej przysadki mózgowej, trzustki, tarczycy, nadnerczy, jąder czy jajników,
  • nowotwory, mogące obejmować jajniki, piersi, płuca, prostatę i cały układ pokarmowy.

Jak przygotować się do badania krwi?

Aby przygotować się do badania krwi, najlepiej jest zgłosić się na nie rano, po około 10-12 godzinach postu. Nie ma potrzeby zmieniania diety na kilka dni przed badaniem, ale warto, aby ostatnia kolacja była lekkostrawna. Pamiętaj, że niektóre badania, np. hormonalne, mogą wykazywać zmienność dobową, dlatego ważne jest, aby pobranie krwi odbywało się o stałej godzinie.

Zadbaj o odpowiednie nawodnienie, wypijając co najmniej 2 litry wody dzień przed badaniem i 1-2 szklanki wody przed samym pobytem w gabinecie. Unikaj wysokozmineralizowanej wody. Jeśli przyjmujesz regularnie leki, kontynuuj ich stosowanie, chyba że lekarz zaleci inaczej. Suplementy diety i witaminy warto odstawić na kilka dni przed badaniem. Przed samym pobraniem krwi unikaj intensywnego wysiłku fizycznego, zwłaszcza jeśli jesteś osobą aktywną. Staraj się być wyspany i zrelaksowany przed badaniem, ponieważ stres może wpłynąć na wyniki.

Jeśli pobranie krwi jest dla Ciebie stresujące, poinformuj personel o swoich obawach. Unikaj alkoholu i papierosów kilka dni przed badaniem, ponieważ mogą one wpłynąć na wyniki.

Ocena wyników

Ważne jest, aby pamiętać, że interpretacja wyników badań wymaga specjalistycznej wiedzy i holistycznego podejścia. Nie analizuj samodzielnie wyników tylko na podstawie norm podanych przez laboratorium. Wizyta u lekarza pozwoli na kompleksową ocenę Twojego stanu zdrowia oraz umożliwi pogłębienie diagnostyki w odpowiednim kierunku i wyjaśnienie wszelkich wątpliwości. Lekarz może także zalecić dodatkowe badania krwi (kontrolne), które warto regularnie wykonywać, aby wcześniej wykryć ewentualne nieprawidłowości.

W Centrum Medycznym Globiana możesz skorzystać z Punktu Pobrań od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 12:00 oraz w soboty w godzinach 9:00 – 11:30.

Może Cię zainteresować:

Jak zapobiegać żylakom? Skuteczne strategie i zmiany w stylu życia
24/06/2024
Choroba De Quervaina_zapalenie pochewek ścięgnistych nadgarstka Katowice Globiana
Choroba De Quervaina – zapalenie pochewek nadgarstka
25/07/2024
Gdzie usunąć woreczek żółciowy? Wybierz Globianę
24/03/2024

Dbajmy o zdrowie!

Profilaktyka i regularne wykonywanie badań to kluczowe elementy dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom.

Regularne wykonywanie badań pozwala na wczesne wykrycie chorób i szybsze podjęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku niektórych chorób, takich jak nowotwory, wczesne wykrycie może znacząco zwiększyć szanse na wyleczenie.

Warto pamiętać, że niektóre choroby mogą rozwijać się bezobjawowo przez długi czas, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań nawet wtedy, gdy czujemy się zdrowi.

Zdrowie jest naszym największym skarbem, dlatego warto o nie dbać już teraz.

Drodzy Pacjenci!
W sobotę 21.09.2024 r. Centrum Medyczne Globiana będzie czynne w godzinach 08:00 - 13:00.W tych godzinach skorzystają Państwo zarówno z Komercyjnego Centrum Infekcyjnego SOS, jak i naszych poradni specjalistycznych.Zabiegi zaplanowane na Oddziale Chirurgii Jednego Dnia odbędą się planowo.