Medycyna pracy specjalizuje się w ocenie stanu zdrowia zatrudnianego pracownika oraz badaniach profilaktyczno – okresowych zatrudnionych osób. Lekarze medycyny pracy oceniają predyspozycje zdrowotne osób czynnych zawodowo wykonując badania wstępne, okresowe oraz kontrolne. Gdzie zatem powinno się udać na badania medycyny pracy? Czy potrzebne jest skierowanie na badania, a jeśli tak, gdzie je uzyskać?
Czym zajmuje się medycyna pracy?
Badania profilaktyczne w dziedzinie medycyny pracy mają na celu identyfikację predyspozycji pracownika do wykonywania konkretnych zadań zawodowych w określonych warunkach. Obejmują one analizę czynników szkodliwych i uciążliwych występujących w danym środowisku zawodowym. Medycyna pracy monitoruje czynniki, które powtarzane z wysoką częstotliwością mogą prowadzić do chorób zawodowych. Stąd, medycyna pracy nie tylko zaświadcza o tym, czy pracownik jest zdolny wykonywać ciężką pracę fizyczną lub pracować na wysokościach. Przede wszystkim lekarz medycyny pracy zajmuje się oceną ryzyka zdrowotnego związanego z wykonywanym zawodem. Zapobiega również chorobom oraz urazom w miejscu pracy. Specjalizacja medycyny pracy łączy dziedziny, takie jak: ergonomia, higiena pracy, bezpieczeństwo i ochrona zdrowia w pracy, psychologia pracy oraz socjologia pracy.
Badania medycyny pracy
Diagnostyka w zakresie medycyny pracy dzieli się na wstępne (przed podjęciem aktywności zawodowej), okresowe (przed upływającą ważnością poprzedniego orzeczenia lekarza medycyny pracy) oraz kontrolne (w wyniku niezdolności do pracy z powodu choroby dłuższej niż 30 dni). Lekarz medycyny pracy wykonuje również badania kierowców, a także osób ubiegających się o prawo jazdy. Ponadto wykonuje badania uczniów szkół ponadpodstawowych lub uczelni wyższych przed podjęciem praktyk zawodowych.
Lekarz medycyny pracy przeprowadza badania pod kątem występowania chorób przewlekłych, czy chorób układu oddechowego, a także chorób skóry, zaburzeń narządu wzroku i słuchu oraz innych związanych z danym stanowiskiem.
Najczęściej zlecanymi badaniami są:
– stężenie cholesterolu całkowitego,
– badanie kału do celów sanitarno-epidemiologicznych,
– morfologia krwi z rozmazem,
– ogólne badanie moczu, badanie RTG klatki piersiowej,
– badanie wzroku,
– badanie słuchu,
– badania psychologiczne
Skierowanie na badania medycyny pracy
Skierowanie na badania medycyny pracy wystawia pracodawca, jeszcze przed podjęciem aktywności zawodowej przez pracownika na danym stanowisku. Stanowi ono dokument urzędowy informujący o narażeniach i czynnikach szkodliwych występujących na stanowisku pracy. Każdy pracodawca powinien mieć podpisaną umowę z placówką medyczną wykonującą badania medycyny pracy.
Co ile należy wykonać badania okresowe w pracy?
Ustawodawca w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 1996 roku określa częstotliwość wykonywania badań okresowych. Dokument mówi o wykonywaniu badań nie częściej niż raz w roku, jednak nie rzadziej niż co pięć lat. Częstotliwość badań okresowych zależy jednak od rodzaju wykonywanej pracy. Np. praca na wysokości powyżej 3 metrów wymaga egzekwowania badań co 2 – 3 lata.
Medycyna pracy w Katowicach
W poradni medycyny pracy Centrum Medycznego Globiana wykonywane są m.in. badania niezbędne do podjęcia lub kontynuowania działalności zawodowej: wstępne, okresowe i kontrolne do pracy, badania sanitarne, a także badania kierowców. Nasi lekarze specjaliści przeprowadzają badania dotyczące m.in. oceny narządu wzroku, słuchu, układu oddechowego, układu sercowo-naczyniowego, czy ogólnej kondycji fizycznej. Ponadto przeprowadzane są badania do celów sanitarno-epidemiologicznych, a także badania z wydaniem orzeczenia dla pozwolenia na broń.
W ramach poradni medycyny pracy w Centrum Medycznym Globiana przeprowadzane są również badania diagnostyczne (m.in. EKG, RTG, spirometria, badanie oceniające widzenie zmierzchowe), badania laboratoryjne, badania psychotechniczne oraz konsultacje specjalistyczne.
Skorzystaj z formularza kontaktowego, by skontaktować się z naszym zespołem i umówić się na badania z zakresu medycyny pracy!