Czym jest autorefraktometria?
Jest to komputerowe badanie wzroku. Komputer pomaga w ocenie refrakcji oka. Autorefraktometria jest nazywana badaniem obiektywnym, ponieważ wynik jest całkowicie niezależny od udziału Pacjenta – nie jest wymagana żadna interakcja ze specjalistą nadzorującym badanie. Do oka wprowadzana jest wiązka promieniowania podczerwonego, które odbija się od siatkówki. Na tej podstawie komputer analizuje poszczególne aspekty.
Czy badanie autorefraktometrem boli?
To badanie jest bezinwazyjne, całkowicie bezbolesne i szybkie. Ze względu na specyfikę, jest uznawane za badanie wstępne, pomocnicze przy dalszej diagnostyce wzroku. Dzięki badaniu autorefraktometrem możemy dowiedzieć się czy u Pacjenta występują krótkowzroczność, nadwzroczność (dalekowzroczność) oraz astygmatyzm.
Komputerowe badanie wzroku
Autorefraktometria jest badaniem podstawowym i wstępnym, nie uwzględnia odczuć Pacjenta, dlatego nie może być jedynym badaniem przed np. doborem okularów korekcyjnych. Każde oko jest badane osobno, sam pomiar trwa kilka-kilkanaście sekund. Badanie określa przybliżone moce okularów/soczewek, które można zastosować u Pacjenta. Ze względu na subiektywne wrażenia Pacjenta (np. odczucie “pływania podłogi” czy zniekształcenia przestrzeni) badanie autorefraktomerem powinno być uzupełnione o dodatkowe badania i diagnozy, a także o wywiad specjalistyczny z Pacjentem.