Pon. - pt. 8:00 - 20:00; sob. 9:00 - 13:00 +48 32 253 27 00

CRP test paskowy

Czym jest CRP?

CRP – białko C-reaktywne. Należy do grupy aminokwasów, których stężenia ulega zmianie w momencie pojawienia się infekcji lub stanu zapalnego w organizmie. CRP jest wydzielane do krwi przez komórki tłuszczowe i wątrobę. Podwyższone stężenie CRP możemy zaobserwować:

  • w przypadku zakażeń bakteryjnych,
  • stanów zapalnych powiązanych z chorobami autoimmunologicznym i zapalnymi
  • przy urazach
  • przy zawale serca
  • przy nowotworach

Kiedy wykonuje się test paskowy CRP?

Test ten ułatwia diagnostykę stanów zapalnych i infekcji, pomagając w rozpoznaniu w organizmie występowania oraz podłoża infekcji bądź stan zapalnego. Wykonywany jest m.in. w przypadkach:

  • kaszlu, duszności i trudności w oddychaniu – możliwa infekcja dróg oddechowych
  • ostrego bólu gardła, obrzęku czy utrudnionego przełykania, które mogą mieć podłoże wirusowe lub bakteryjne (np. angina)
  • kataru, wysokiej gorączki, przeszywających dreszczy, bólu mięśni i ogólnego osłabienia organizmu
  • podejrzenia zapalenia płuc i oskrzeli u dzieci
  • biegunki, wymiotów, wysokiej gorączki, które mogą być spowodowane np. infekcją żołądkowo-jelitową lub zatruciem pokarmowym

Wykonanie CRP testu paskowego pomaga rozróżnić czy przyczyną infekcji jest wirus czy bakteria.

Co w przypadku dodatniego wyniku testu CRP?

Dodatni wynik testu paskowego CRP świadczy o tym, że we krwi badanej osoby znajduje się białko C-reaktywne o stężeniu wyższym niż 10mg/l. Zaleca się w takim wypadku konsultację z lekarzem w celu kontynuacji diagnostyki oraz podjęcia skutecznego leczenia. W przypadku dzieci wynik, który wskazuje na infekcje bakteryjną należy szczególnie szybko skonsultować z lekarzem, ponieważ taka infekcja może prowadzić nawet do sepsy.

Co w przypadku ujemnego wyniku testu?

Oznacza to, że we krwi pacjenta białko C-reaktywne ma stężenie poniżej 10mg/l, dzięki czemu można stwierdzić, że nie dochodzi do rozwoju infekcji wirusowej czy bakteryjnej.

Powiązane posty

Może Cię zainteresować:

Bezpieczne opalanie_Globiana_Katowice
Jak bezpiecznie opalać się na słońcu?
27/06/2024
Usuwanie żylaków: Skuteczne metody leczenia
24/03/2024
Otyłość zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19
26/04/2023

Dbajmy o zdrowie!

Profilaktyka i regularne wykonywanie badań to kluczowe elementy dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom.

Regularne wykonywanie badań pozwala na wczesne wykrycie chorób i szybsze podjęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku niektórych chorób, takich jak nowotwory, wczesne wykrycie może znacząco zwiększyć szanse na wyleczenie.

Warto pamiętać, że niektóre choroby mogą rozwijać się bezobjawowo przez długi czas, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań nawet wtedy, gdy czujemy się zdrowi.

Zdrowie jest naszym największym skarbem, dlatego warto o nie dbać już teraz.

Zabiegi ginekologiczne w Centrum Medycznym Globiana
W ramach Oddziału Chrurgii Jednego dnia wykonywane są m.in. zabiegi: - Abrazji frakcjonowanej kanału szyjki i jamy macicy w znieczuleniu ogólnym - histeroskopii diagnostycznej i zabiegowej - konizacji szyjki macicy... i wiele innych