Biopsja cienkoigłowa to jeden z najczęściej wykonywanych rodzajów biopsji. Ten zabieg diagnostyczny polega na wprowadzeniu cienkiej igły przez skórę i pobraniu z tkanek materiału biologicznego koniecznego do badań cytologicznych. BAC – biopsja aspiracyjna cienkoigłowa to metoda diagnostyczna wykorzystywana m.in. w przypadku raka piersi, czerniaka, raka ślinianki czy tarczycy. Ten rodzaj biopsji stosuje się do rozpoznania wyczuwalnych zmian tuż pod skórą.
Na czym polega BAC?
Pacjent jest w pozycji leżącej. W okolicy miejsca pobrania materiału skóra zostaje odkażona. Następnie w to miejsce wprowadzona zostaje igła. Przy użyciu strzykawki lekarz pobiera treść komórkową. Materiał umieszcza się następnie na szkiełku i utrwala się go przy pomocy specjalnego preparatu. Lekarz pod mikroskopem ocenia pobraną treść komórkową. Biopsja cienkoigłowa pozwala na wczesne wykrycie raka.
Jak rozumieć wyniki z biopsji cienkoigłowej?
Wynik biopsji może być ujemny lub dodatni:
- wynik ujemny może świadczyć o braku nowotworu, natomiast w takiej sytuacji wskazane jest również dokładne badanie histopatologiczne (tkankowe), aby całkowicie wykluczyć brak procesu nowotworowego.
- wynik dodatni oznacza, że podczas badania znaleziono komórki nowotworowe
Czy biopsja aspiracyjna cienkoigłowa boli?
Odczucia z BAC są porównywalne do pobrania krwi z żyły.
Jakie są zalecenia po biopsji?
Pacjenci po biopsji cienkoigłowej nie powinni:
- nadwyrężać organizmu przez kilka dni po badaniu – lekarze nie zalecają wzmożonego wysiłku fizycznego
- korzystać z leków, które mają w składzie kwas acetylosalicylowy oraz z leków, które mogą mieć wpływ na krzepliwość krwi.
Powikłania po biopsji cienkoigłowej
Zwykle Pacjenci po badaniu nie odczuwają żadnych dolegliwości i funkcjonują w pełni normalnie. W niektórych przypadkach może dojść do krwawienia z narządów znajdujących się w pobliżu miejsca, z którego był pobierany materiał. Może wystąpić niewielkie zasinienie tych okolic. W przypadku wystąpienia poniższych sytuacji niepożądanych, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem:
- nadmierny obrzęk w okolicy pobrania materiału
- ból, który nie ustępuje po kilku godzinach od badania
- nadmierne krwawienie
- problemy z oddychaniem
- ból w klatce piersiowej
- zawroty głowy lub omdlenia
Jeśli zauważysz u siebie któryś z powyższych objawów niepożądanych, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.