Pon. - pt. 8:00 - 20:00; sob. 9:00 - 13:00 +48 32 253 27 00

Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej – jak zmienić deklarację POZ?

Podstawowa opieka zdrowotna (POZ) stanowi część systemu opieki zdrowotnej. Zapewnia on osobom uprawnionym do świadczeń zamieszkałym lub przebywającym na terytorium Polski kompleksowe świadczenia opieki zdrowotnej w miejscu zamieszkania. Jak jednak wybrać placówkę POZ? A jak zmienić deklarację wyboru placówki oraz lekarza rodzinnego?

Jak działa podstawowa opieka zdrowotna – POZ?

Funkcjonowanie placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej oparto na prawie imiennego wyboru lekarza, pielęgniarki oraz położnej podstawowej opieki zdrowotnej. Do przychodni POZ pacjent zgłasza się, gdy jest chory, a także, gdy chce skorzystać z badań profilaktycznych czy szczepień ochronnych. Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej służy pomocą w sytuacjach, gdy potrzebujesz diagnozy i leczenia w przypadku zachorowań, które nie są stanem zagrożenia życia. W przypadku stanów zagrożenia życia, należy skorzystać z pomocy pogotowia ratunkowego lub udać się na oddział ratunkowy (SOR).

W przypadku wystąpienia objawów, takich jak: ból głowy, ból brzucha, wymioty, biegunka, ból kręgosłupa, kłopoty z oddawaniem moczu, objawy infekcji, które są nasilone i nie ustępują pomimo samoleczenia lub innych uciążliwych dolegliwości, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie, zaleca się skontaktowanie z przychodnią POZ i umówienie wizyty u lekarza rodzinnego. Lekarz będzie w stanie zdiagnozować problemy zdrowotne, zlecić niezbędne badania czy udzielić porad medycznych. Ponadto w razie potrzeby zleci odpowiednie leczenie lub skieruje do dedykowanego lekarza specjalisty.

Czy można zmienić lekarza rodzinnego?

W ciągu roku kalendarzowego każdemu świadczeniobiorcy ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje prawo do dwukrotnej zmiany deklaracji przynależności do placówki POZ. Zmiana świadczeniodawcy odbywa się wówczas bezpłatnie i bez podania powodu. Dodatkowa (trzecia) zmiana deklaracji jest możliwa w przypadku zmiany miejsca zamieszkania, zaprzestania pracy przez wybranego wcześniej lekarza, zamknięcia przychodni czy ukończenia 18 lat. Każda kolejna zmiana jest odpłatna (80 zł).

Deklarację zmiany placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej można złożyć stacjonarnie w wybranej przez siebie placówce lub za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta.

Poradnia POZ w ramach umowy z NFZ w Katowicach

W Centrum Medycznym Globiana można również skorzystać z usług Przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Świadczeń POZ udzielamy w dni powszednie, w godzinach od 8:00 do 18:00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. W ramach Komercyjnego Centrum Infekcyjnego SOS poradnia POZ działa również w soboty w godzinach od 9:00 do 13:00. Nasza Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej cechuje się fachową opieką lekarsko-pielęgniarską, nowoczesnym sprzętem medycznym, dedykowanym pokojem Rodzica z Dzieckiem w Strefie POZ, a także wysoką dostępnością wizyt u naszych lekarzy.

Jak złożyć deklarację wyboru poradni POZ w Centrum Medycznym Globiana?

Aby skorzystać z usług darmowej Przychodni POZ Globiana, należy złożyć deklarację wyboru lekarza rodzinnego oraz pielęgniarki, a w przypadku kobiet – położnej. Poniżej zamieszczamy instrukcję złożenia deklaracji oraz informację dotyczącą wzorów dokumentów.

Instrukcja składania deklaracji:

  1. Wydrukuj i wypełnij deklarację wyboru lekarza/pielęgniarki/położnej Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
  2. Wypełnioną deklarację złóż w Rejestracji Centrum Medycznego Globiana i korzystaj z bezpłatnej opieki zdrowotnej w ramach umowy z NFZ.

Jeśli nie masz możliwości wydrukowania deklaracji, dokumenty te w wersji papierowej są także dostępne w Rejestracji naszego Centrum Medycznego. Chętnie pomożemy w ich poprawnym wypełnieniu.

Dokonując wyboru lekarza POZ Twój adres zameldowania nie ma znaczenia – w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej nie obowiązuje rejonizacja.

Pobierz wzór deklaracji:

Umów wizytę

Zadzwoń i przekonaj się, jak szybko może przyjąć Cię lekarz w Centrum Medycznym Globiana!
Zadzwoń: +48 32 253 27 00

    Powiązane posty

    Może Cię zainteresować:

    choroba hemoroidalna, hemoroidy, hemorrhoids
    Choroba hemoroidalna – leczenie objawowe a terapia zabiegowa
    18/12/2023
    Darmowe szczepienia dla dzieci przeciwko HPV
    20/06/2023
    Badania medycyny pracy Globiana Centrum Medyczne
    Badania medycyny pracy – profilaktyka dla pracownika
    29/01/2024

    Dbajmy o zdrowie!

    Profilaktyka i regularne wykonywanie badań to kluczowe elementy dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom.

    Regularne wykonywanie badań pozwala na wczesne wykrycie chorób i szybsze podjęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku niektórych chorób, takich jak nowotwory, wczesne wykrycie może znacząco zwiększyć szanse na wyleczenie.

    Warto pamiętać, że niektóre choroby mogą rozwijać się bezobjawowo przez długi czas, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań nawet wtedy, gdy czujemy się zdrowi.

    Zdrowie jest naszym największym skarbem, dlatego warto o nie dbać już teraz.