Pon. - pt. 8:00 - 20:00; sob. 9:00 - 13:00 +48 32 253 27 00

Rezonans magnetyczny – co należy wiedzieć przed badaniem MRI?

Rezonans magnetyczny (MRI) to jedno z badań diagnostyki obrazowej. Jest ono oparte na nieinwazyjnej metodzie rozpoznania, tj. bez udziału promieniowania jonizującego uwidocznia wybrany przekrój ciała. Na czym jednak polega badanie MRI? Jakie choroby można zdiagnozować w oparciu o badanie rezonansem magnetycznym? A przede wszystkim, czy badanie rezonansem magnetycznym jest bezpieczne?

Czym jest rezonans magnetyczny? Działanie i czas trwania

Rezonans magnetyczny często oznaczany jest w placówkach medycznych skrótem RM lub MRI (ang. magnetic resonance imaging). Badanie to wykorzystuje pole magnetyczne i generowane komputerowo fale radiowe w celu uzyskania wysokiej jakości, a zarazem szczegółowych obrazów narządów i tkanek.

Badanie rezonansem magnetycznym trwa zazwyczaj od 20 do 60 minut. Jest ono możliwe dzięki obserwacji i aktywności protonów wodoru obecnych w komórkach ludzkiego ciała. Aparat MRI nie bez powodu nazywa się wielkim magnesem, ponieważ generuje pole magnetyczne, które pobudza ruch protonów wodoru. Te, wracając do pierwotnej pozycji generują falę radiową, którą odbiera aparat i przekształca w obraz. Specjalistyczny sprzęt nazywany aparatem rezonansowym może przypominać ciasną komorę, tzw. tubę, do której pacjent wjeżdża na ruchomym łóżku. Istnieją również aparaty otwarte, które dają dostęp z trzech stron.

Wskazania i przeciwwskazania do badania rezonansem magnetycznym

Badanie rezonansem magnetycznym zleca lekarz, jeśli objawami pacjenta są np.: bóle głowy, zaburzenia i schorzenia neurologiczne, w tym objawy sugerujące stwardnienie rozsiane lub chorobę Alzheimera, zaburzenia i wady rozwojowe, dolegliwości bólowe kręgosłupa i stawów, zmiany pourazowe układu kostno-stawowego, zmiany ogniskowe i choroby narządów miąższowych (w tym wątroby, trzustki, śledziony, nerek, zaburzenia odpływu żółci). Ponadto zlecane są także badania przesiewowe u osób zdrowych – w tym badanie „całego ciała” (whole-body) w poszukiwaniu zmian patologicznych czy badania okolic ciała u osób z chorobami onkologicznymi. Nie zapominajmy o kobietach z objawem bolesnych miesiączek z podejrzeniem endometriozy.

Badaniu rezonansem magnetycznym nie powinny się poddawać osoby, które mają w ciele wszczepione metalowe elementy (rozrusznik, endoprotezy stawowe itp.). Pole magnetyczne aparatu mogłoby spowodować zaburzenie ich funkcji. Dlatego tak ważne jest, by pracownik pracowni obrazowej, a wcześniej lekarz mieli wgląd w pełną dokumentację medyczną.

Badanie MRI z kontrastem

Podawany podczas badania rezonansem magnetycznym kontrast to specjalna substancja wstrzykiwana dożylnie w trakcie badania. Najczęściej stosuje się w tym celu środki gadolinowe, gdyż wykazują one silne właściwości ferromagnetyczne. Kontrast poprawia widoczność tkanek i zmian w organizmie. Przed przystąpieniem do badania pacjent musi wykonać badanie stężenia kreatyniny i eGFR we krwi, aby sprawdzić czynność nerek. Należy także wykonać badanie stężenia TSH oceniającego tarczycę.

Ile kosztuje rezonans magnetyczny i gdzie można go wykonać?

Badanie MRI ma swoje zastosowanie niemal w każdej dziedzinie medycyny. Po wstępnej diagnostyce oraz prześledzeniu objawów lekarz może zlecić badanie rezonansem magnetycznym takich części ciała, jak: głowa, przysadka mózgowa, kręgosłup, jama brzuszna, miednica, stawy i kończyny.

Rezonans magnetyczny jest badaniem, do którego wykonania niezbędne jest skierowanie od lekarza. Badanie MRI można wykonać zarówno w placówkach NFZ, jak i w prywatnych centrach medycznych. W tych drugich najczęściej bez długiego czasu oczekiwania. Koszt takiego badania oscyluje w granicach 500 do 1500 zł w zależności od badanej części ciała.

Centrum Medyczne Globiana dysponuje nowoczesnym Centrum Diagnostyki Obrazowej, gdzie aparat MRI umożliwia wybór koloru oświetlenia, rodzaju muzyki i elementów graficznych, które pomagają pacjentom zrelaksować się i odprężyć oraz informują ich o przebiegu badania. Dla przykładu w Centrum Medycznym Globiana MRI głowy to koszt 570 zł, z kontrastem 750 zł. (Cennik usług dotyczących badania rezonansem magnetycznym tutaj).

Umów wizytę

Zadzwoń i przekonaj się, jak szybko możesz wykonać badanie rezonansem magnetycznym w Centrum Medycznym Globiana!
Zadzwoń: +48 32 253 27 00

  Powiązane posty

  Może Cię zainteresować:

  Wirus RSV – jakie daje objawy i jak go leczyć?
  22/01/2024
  wirusowe zapalenie wątroby
  Wirusowe zapalenie wątroby – objawy, leczenie i profilaktyka
  18/03/2024
  Usunięcie hemoroidów: skuteczne metody i nowoczesne podejścia
  04/05/2024

  Dbajmy o zdrowie!

  Profilaktyka i regularne wykonywanie badań to kluczowe elementy dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom.

  Regularne wykonywanie badań pozwala na wczesne wykrycie chorób i szybsze podjęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku niektórych chorób, takich jak nowotwory, wczesne wykrycie może znacząco zwiększyć szanse na wyleczenie.

  Warto pamiętać, że niektóre choroby mogą rozwijać się bezobjawowo przez długi czas, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań nawet wtedy, gdy czujemy się zdrowi.

  Zdrowie jest naszym największym skarbem, dlatego warto o nie dbać już teraz.

  Zabiegi ginekologiczne w Centrum Medycznym Globiana
  W ramach Oddziału Chrurgii Jednego dnia wykonywane są m.in. zabiegi: - Abrazji frakcjonowanej kanału szyjki i jamy macicy w znieczuleniu ogólnym - histeroskopii diagnostycznej i zabiegowej - konizacji szyjki macicy... i wiele innych