Pon. - pt. 8:00 - 20:00; sob. 9:00 - 13:00 +48 32 253 27 00

Choroba hemoroidalna – leczenie objawowe a terapia zabiegowa

Hemoroidy to struktury zbudowane z naczyń krwionośnych i tkanki łącznej, zlokalizowane wokół kanału odbytu. Ich patologiczne powiększenie dają objawy krwawienia, powodując dyskomfort lub uwypuklając się na zewnątrz odbytu. Jakie są jednak przyczyny choroby hemoroidalnej oraz jak leczyć hemoroidy? Czy potrzebna jest operacja?

Jakie są przyczyny występowania hemoroidów?

Hemoroidy, inaczej guzki krwawnicze odbytu, występują w ciele człowieka w kanale odbytu a ich zadaniem jest uszczelnianie odbytu, a co za tym idzie kontrola gazów i stolca. Prawidłowo funkcjonujące guzki krwawnicze podczas defekacji są dociskane do ściany jelita, a krew z nich odpływa do naczyń krwionośnych. W chorobie hemoroidalnej krew z guzków nie odpływa prawidłowo, a hemoroidy są wypychane przez masy kałowe na zewnątrz odbytu. Najczęściej ich przyczyną są: siedzący tryb życia, zaparcia lub silne parcie podczas oddawania stolca, dieta uboga w błonnik, a także długie przesiadywanie w toalecie. Ponadto, przyczyną powstawania hemoroidów może być również przebyta ciąża lub poród siłami natury (silne parcie).

Jakie objawy pojawiają się podczas choroby hemoroidalnej?

Kluczowym objawem towarzyszącym chorobie hemoroidalnej jest krwawienie z odbytu (można wówczas zaobserwować krew na bieliźnie bądź papierze toaletowym). Obecność hemoroidów objawia się również wypadaniem guzków krwawniczych poza kanał odbytu. Towarzyszy im silny ból, pieczenie oraz świąd w okolicy odbytu.

Jak leczyć hemoroidy?

Aby wdrożyć leczenie objawowe, należy udać się do lekarza (proktologa, gastroenterologa, chirurga lub lekarza POZ). Kluczowym jest rozpoznanie polegające na wywiadzie lekarskim, badaniu fizykalnym jamy brzusznej oraz okolic krocza, ocenie hemoroidów zewnętrznych, a także badaniu przezodbytniczym per rectum. Lekarz może również zbadać wziernikiem, tzw. anoskopem hemoroidy wewnątrz odbytnicy lub rektoskopem (nieco dłuższy wziernik). Kolejnym badaniem diagnostycznym – jeśli wymaga tego stan pacjenta – jest kolonoskopia lub sigmoskopia. W leczeniu objawowym stosowane są czopki, maści lub pianki przeciwbólowe, przeciwzapalne lub leki o działaniu ściągającym.

Zabieg w chorobie hemoroidalnej – chirurgia jednego dnia

Jeśli leczenie objawowe jest niewystarczające, wówczas konieczne jest decyzja o terapii zabiegowej. W takim wypadku korzysta się z zabiegów chirurgii jednego dnia. Jednym z przykładów zabiegu wykorzystywanego w chorobie hemoroidalnej jest zabieg metodą Barrona. Polega on na założeniu na dające objawy hemoroidy gumowych opasek zamykających dopływ krwi do żylaka. W konsekwencji zabieg prowadzi do jego martwicy i odpadnięcia. Alternatywę zabiegową stanowi skleroterapia. Podczas tego zabiegu w podstawę hemoroidu wstrzykiwany jest lek powodujący miejscowy stan zapalny, a co za tym idzie zamknięcie światła naczynia i zmniejszenie guzka krwawniczego. Inne wyjście zabiegowe stanowi również koagulacja, gdzie w celu zmniejszenia hemoroidów wykorzystywane jest promieniowanie podczerwone, energia cieplna lub krioterapia.

Jeśli jednak hemoroidy są duże i dające objawy konieczna jest hemoroidektomia, czyli operacja chirurgiczna polegająca na wycięciu guzków i zamknięciu naczynia. Operacja taka odbywa się w znieczuleniu miejscowym i w ramach chirurgii jednego dnia. Zazwyczaj okres rekonwalescencji po zabiegu trwa od 10 do 14 dni. Po zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort, a niewielkie krwawienie po zabiegu jest normalne i ustępuje po pewnym czasie.

Umów wizytę

Zadzwoń i przekonaj się, jak szybko może przyjąć Cię lekarz w Centrum Medycznym Globiana!
Zadzwoń: +48 32 253 27 00

  Powiązane posty

  Może Cię zainteresować:

  Badania endoskopowe w diagnostyce raka
  Badanie endoskopowe w diagnostyce raka
  22/04/2024
  Nowa aplikacja dla Pacjentów – umawiaj wizyty z łatwością!
  29/03/2024
  Laserowe usuwanie hemoroidów 4 stopnia: kompleksowy przegląd
  12/04/2024

  Dbajmy o zdrowie!

  Profilaktyka i regularne wykonywanie badań to kluczowe elementy dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom.

  Regularne wykonywanie badań pozwala na wczesne wykrycie chorób i szybsze podjęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku niektórych chorób, takich jak nowotwory, wczesne wykrycie może znacząco zwiększyć szanse na wyleczenie.

  Warto pamiętać, że niektóre choroby mogą rozwijać się bezobjawowo przez długi czas, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań nawet wtedy, gdy czujemy się zdrowi.

  Zdrowie jest naszym największym skarbem, dlatego warto o nie dbać już teraz.

  Zabiegi ginekologiczne w Centrum Medycznym Globiana
  W ramach Oddziału Chrurgii Jednego dnia wykonywane są m.in. zabiegi: - Abrazji frakcjonowanej kanału szyjki i jamy macicy w znieczuleniu ogólnym - histeroskopii diagnostycznej i zabiegowej - konizacji szyjki macicy... i wiele innych