Pon. - pt. 8:00 - 20:00; sob. 9:00 - 13:00 +48 32 253 27 00

Przeziębienie powstaje w wyniku zakażenia wirusowego, które infekuje górne drogi oddechowe. Zapalenie błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych to najczęstsza infekcja, na którą możemy zachorować nawet kilka razy w roku. Jak jednak wyleczyć przeziębienie i czy wizyta u lekarza rodzinnego jest konieczna, by pokonać wirus? 

Kiedy i dlaczego dopada nas przeziębienie?

Infekcja wirusowa górnej części układu oddechowego swoje żniwo zbiera najczęściej w okresie jesienno-zimowym oraz we wczesnym stadium wiosny. Nasze organizmy narażone są na częstą zmianę temperatury, co sprzyja atakom patogenów i drobnoustrojów, ponieważ nasz układ odpornościowy jest osłabiony. Do zakażenia dochodzi poprzez drogę kropelkową lub przy bezpośrednim kontakcie z zainfekowaną powierzchnią (np. na przedmiotach codziennego użytku) – niektóre wirusy bowiem mają możliwość przetrwania kilku godzin w środowisku. 

Przeziębienie wywołuje ponad 200 różnych wirusów, które dzielimy na: rynowirusy (30-50% zachorowań), koronawirusy (10-15% zachorowań), wirusy grypy i grypy rzekomej, wirus RSV, adenowirusy oraz enterowirusy. Po wniknięciu wirusa do organizmu choroba rozwija się w ciągu 1-2 dni. Zakaźność jest największa w ciągu pierwszych 3 dni choroby, ale wydalanie wirusa trwa do 2 tygodni od wystąpienia objawów.

Jakie są objawy i jak najszybciej wyleczyć przeziębienie?

Objawy infekcji wirusowej pojawiają się w pierwszych dwóch dniach od wniknięcia wirusa do organizmu. Przeziębienie cechuje najczęściej ból gardła, katar czy częste kichanie. Przeziębieniu towarzyszy również uczucie zatkanego nosa z obecnością wodnistej wydzieliny, suchy kaszel oraz nieznacznie podwyższona temperatura ciała (stan podgorączkowy – do 38 st. C). Podczas przeziębienia mogą wystąpić bóle głowy, osłabienie, bóle mięśniowe czy łagodne podrażnienie oczu

Najczęstszym sposobem leczenia przeziębienia jest odpoczynek, przyjmowanie dużej ilości płynów oraz leczenie objawowe. Nie ma konkretnego leku niwelującego objawy, ponieważ przeziębienie może wywołać jeden z 200 serotypów wirusów. Podobnie jest w przypadku leków przeciw wirusom grypy. W przypadku przeziębień nie należy stosować antybiotykoterapii, ponieważ mamy do czynienia z wirusem, a nie z chorobą bakteryjną. Niewskazane stosowanie antybiotyków prowadzi jedynie do zaburzenia flory bakteryjnej oraz do uodpornienia się bakterii na działanie antybiotyków. Przeziębienie mija samoistnie po upływie 7 dni.

Co, jeśli przeziębienie nie ustępuje?

Jeśli przeziębienie nie słabnie, a nawet się zaostrza, należy niezwłocznie udać się do najbliższej placówki POZ, gdzie lekarz internista zbada wszelkie objawy. Bagatelizowanie nieustających objawów może prowadzić do licznych powikłań, jak choćby zapalenie płuc. Do lekarza POZ należy zgłosić się, kiedy wystąpią duszności i/lub napady świszczącego oddechu, a także gdy gorączka jest wyższa niż 38°C, a nasilony kaszel z odkrztuszaniem ropnej wydzieliny utrzymują się dłużej niż kilka dni. Ponadto, kiedy pojawi się silny i nieustępujący ból głowy, zatok (okolice nosa, czoło, szczęka) lub ucha. Natychmiast należy zgłosić się do przychodni, gdy objawy utrzymują się dłużej niż 10–14 dni lub nasilają się po 5–6 dni choroby.

Lekarz rodzinny w weekend: soboty w Globianie

Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, Centrum Medyczne Globiana ruszyła z autorskim Komercyjnym Centrum Infekcyjnym SOS. W ramach tego programu lekarz rodzinny przyjmuje pacjentów również w soboty. Komercyjne Centrum Infekcyjne SOS gwarantuje poradę lekarza rodzinnego bez konieczności czekania w kolejkach na SOR-ze lub w poradniach nocnej i świątecznej opieki. Ponadto, istnieje możliwość zbadania poziomu cukru we krwi całkowicie za darmo. Centrum Medyczne Globiana zachęca do skorzystania z usług Punktu Pobrań bez konieczności brania dnia wolnego w pracy. W soboty możliwe będzie również badanie rezonansem magnetycznym.

Umów wizytę

Zadzwoń i przekonaj się, jak szybko może przyjąć Cię lekarz w Centrum Medycznym Globiana!
Zadzwoń: +48 32 253 27 00

    Może Cię zainteresować:

    Przykurcz Dupuytrena, choroba Dupuytrena Katowice Globiana
    Przykurcz rozcięgna dłoniowego, zwany chorobą Dupuytrena
    05/07/2024
    Jak złożyć e-deklarację POZ?
    31/07/2024
    Kleszczowe zapalenie mózgu
    Kleszczowe zapalenie mózgu – przebieg oraz objawy
    06/05/2024

    Dbajmy o zdrowie!

    Profilaktyka i regularne wykonywanie badań to kluczowe elementy dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom.

    Regularne wykonywanie badań pozwala na wczesne wykrycie chorób i szybsze podjęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku niektórych chorób, takich jak nowotwory, wczesne wykrycie może znacząco zwiększyć szanse na wyleczenie.

    Warto pamiętać, że niektóre choroby mogą rozwijać się bezobjawowo przez długi czas, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań nawet wtedy, gdy czujemy się zdrowi.

    Zdrowie jest naszym największym skarbem, dlatego warto o nie dbać już teraz.

    Zabiegi ginekologiczne w Centrum Medycznym Globiana
    W ramach Oddziału Chrurgii Jednego dnia wykonywane są m.in. zabiegi: - Abrazji frakcjonowanej kanału szyjki i jamy macicy w znieczuleniu ogólnym - histeroskopii diagnostycznej i zabiegowej - konizacji szyjki macicy... i wiele innych