LBC to cytologia na podłożu płynnym (tzw. cytologia płynna). Ten rodzaj cytologii, podobnie jak klasyczna cytologia, pozwala wykryć nieprawidłowości w obrębie szyjki macicy. Cytologia płynna, inaczej cytologia cienkowarstwowa lub jednowarstwowa, jest bardziej dokładna od jej klasycznej wersji i umożliwia również jednoczesne wykonanie badań genetycznych (np. HPV). Cytologia LBC przeprowadza się diagnostycznie w kierunku raka szyjki macicy.
Cytologia cienkowarstwowa – zastosowanie w medycynie
Jest to badanie szczególnie przydatne do profilaktyki i diagnozy raka szyjki macicy. Dzięki unowocześnionej technice pobrane komórki zostają oddzielone od zanieczyszczeń naturalnych i równomiernie rozmieszczone. Pozwala to uniknąć powstawaniu nadmiernego nawarstwienia komórek, które mogą występować w cytologii klasycznej. Cytologia jednowarstwowa pozwala również na przeprowadzenie dodatkowych badań w kierunku zakażenia wirusem HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego) oraz bakterii Chlamydia trachomatis.
Jak przebiega badanie?
Lekarz ginekolog lub położna przy pomocy specjalnej szczoteczki pobierają komórki szyjki macicy. Po pobraniu wymazu, szczoteczkę z pobranym materiałem umieszcza się z w specjalnym, płynnym podłożu SurePath. Próbka następnie przesłamy do laboratorium. Samo pobranie materiału kilka minut i jest praktycznie bezbolesne, lecz może powodować pewien dyskomfort.
Jak przygotować się do cytologii?
24 godziny przez badaniem pacjentka nie powinna współżyć. Cytologię płynną najlepiej wykonać minimum 4 dni po ostatniej miesiączce oraz nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki. Stosowanie leków dopochwowych należy przerwać 4 dni przed planowanym badaniem.
Cytologia klasyczna a cytologia płynna – najważniejsze różnice
Sam proces pobrania materiału jest taki sam w obu tych technikach. W przypadku klasycznego badania cytologicznego pobrany materiał jest nanoszony na szkiełko mikroskopowe i utrwalany. W cytologii LBC szczoteczka z materiałem umieszcza się w płynie SurePath. W laboratorium próbkę oczyszcza się m.in. ze śluzu, erytrocytów i bakterii. Pozwala to uzyskać dokładniejszy obraz (niektóre badania mówią o możliwości wykrycia o ok. 64% więcej zmian cytologią cienkowarstwową niż metodą klasyczną). Daje to szansę na wcześniejsze wykrycie zmian nowotworowych – diagnoza w początkowym stadium daje dużo większe szanse na pełne wyleczenie. Cytologia płynna pozwala również na przeprowadzenie innych badań z tej samej próbki, np. w kierunku HPV lub chlamydii.
Kiedy wykonać badanie?
Jest to tzw. badanie przesiewowe – powinno przeprowadzać się je u osób bez zdiagnozowanej choroby, profilaktycznie, aby jak najwcześniej wykryć zmiany nowotworowe. Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Im wcześniejsze wykrycie, tym szybciej pacjentka może podjąć leczenie.
Kobiety powinny skorzystać z badania cytologicznego nie później niż w 25 roku życia. Test należy powtarzać regularnie:
- w przypadku wcześniejszych prawidłowych wyników – nie rzadziej niż co 3 lata
- gdy wyniki są negatywne, badanie należy powtarzać do 6 miesięcy lub zgodnie z zaleceniami lekarza
Cytologia a ciąża
Badanie cytologiczne jest zalecane przez lekarzy dla kobiet w ciąży. Szczegółowych informacji o wskazaniach co do dat przeprowadzenia badań udziela ginekolog prowadzący.