Pon. - pt. od 8 do 20 +48 32 253 27 00
Nowoczesne
Centrum Medyczne w Katowicach

Ogranicz ryzyko zaćmy starczej – zwiększ aktywność fizyczną

Wspólne badania australijskich i chińskich naukowców obejmujące ponad 170 000 osób wykazują niezbite dowody na to, że regularne ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko wystąpienia zaćmy starczej.

Zaćma związana z wiekiem jest przyczyną ślepoty u blisko 13 milionów osób na całym świecie.

Specjaliści medyczni z University of South Australia i Xi’an Jiaotong University w Chinach przeanalizowali dane z sześciu badań zwracając szczególną uwagę na to, jak ćwiczenia zmniejszają uszkodzenia oksydacyjne w oku. Wnioski zostały opublikowane w International Journal of Ophthalmology.

Aktywność fizyczna hamuje rozwój zaćmy starczej

Zespoły badawcze znalazły 10-procentową redukcję zaćmy starczej (ARC) wśród osób, które zaangażowały się w regularną aktywność fizyczną, taką jak spacery i jazda na rowerze. Dr Ming Li epidemiolog z University of South Australia potwierdza, że aktywność fizyczna zmniejsza stres oksydacyjny w oku poprzez hamowanie degradacji lipidów, które powodują uszkodzenie komórek.

Dr Li w rozmowie z Thailand Medical News powiedział: “Wiemy, że ćwiczenia zwiększają aktywność enzymów antyoksydacyjnych, co przekłada się m.in. na ograniczenie infekcji i stanów zapalnych w oku.”

Wcześniejsze badania wykazały, że regularna aktywność fizyczna podnosi również lipoproteiny  wysokiej gęstości lub HDL, inaczej zwaną “dobrym cholesterolem”, która może przenosić więcej przeciwutleniaczy z osocza do soczewki, aby zapobiec uszkodzeniom oksydacyjnym.

Ponadto ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko insulinoodporności która często wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zaćmy starczej.

Spacery i jazda na rowerze zamiast operacji

Dr Li dodał dalej: “Starcza zaćma lub ARC jest jedną z najczęstszych przyczyn upośledzenia wzroku i ślepoty na świecie. Operacja jest skuteczną opcją odzyskania wzroku, jest jednak bardzo kosztowna i stanowi ogromne obciążenie finansowe dla wielu pacjentów.”

Doktor Hong Jiang z Xi’an Jiaotong University College of Medicine powiedział: “Soczewka jest bardzo podatna na uszkodzenia oksydacyjne ze względu na wysokie stężenie wielonienasyconego kwasu tłuszczowego i specyficzną funkcję biologiczną. Chociaż nie rozumiemy całkowicie mechanizmów leżących u podstaw ARC, wiemy, że starzenie się i uszkodzenia oksydacyjne odgrywają kluczową rolę w rozwoju choroby.”

Badacze medyczni stwierdzili, że ryzyko rozwoju zaćmy może potencjalnie zmniejszyć się o dwa procent na każdą godzinę jazdy na rowerze lub spaceru dziennie.

Dr Li skomentował, “Biorąc pod uwagę fakt, że 24 do 30 procent dorosłych na całym świecie jest nieaktywnych fizycznie, te wyniki badań, miejmy nadzieję, zachęcą starsze osoby do rozpoczęcia regularnych ćwiczeń, aby uratować swój wzrok.”

Related Posts

Może Cię zainteresować:

Okulista czy optometrysta – do kogo się zgłosić na badanie wzroku?
26/04/2023
Nowoczesna radiologia – czy jest bezpieczna?
26/04/2023
Bezsenność w ciąży – jak sobie radzić?
05/06/2023

Dbajmy o zdrowie!

Profilaktyka i regularne wykonywanie badań to kluczowe elementy dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom.

Regularne wykonywanie badań pozwala na wczesne wykrycie chorób i szybsze podjęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku niektórych chorób, takich jak nowotwory, wczesne wykrycie może znacząco zwiększyć szanse na wyleczenie.

Warto pamiętać, że niektóre choroby mogą rozwijać się bezobjawowo przez długi czas, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań nawet wtedy, gdy czujemy się zdrowi.

Zdrowie jest naszym największym skarbem, dlatego warto o nie dbać już teraz.

Lekarze w Centrum Medycznym Globiana