Pon. - pt. 8:00 - 20:00; sob. 9:00 - 13:00 +48 32 253 27 00

Rezonans magnetyczny dla osób z klaustrofobią

Rezonans magnetyczny (MRI) wykorzystując pole magnetyczne stanowi wysoce bezpieczną formę diagnostyki obrazowej. Za tym faktem przemawia możliwość poddania badaniu MRI kobiet w ciąży, które ukończyły pierwszy trymestr (po wcześniejszej zgodzie lekarza). Co jednak, kiedy pacjent choruje na klaustrofobię? Czy istnieją metody redukujące poczucie lęku podczas badania rezonansem magnetycznym?

Aparat w pracowni rezonansu – jak wygląda i ile trwa badanie?

Badanie rezonansem magnetycznym przeprowadzane jest w specjalnej pracowni, która jest odpowiednio odizolowana i wygłuszona. Aparat MRI swoim wyglądem przypomina ogromną komorę, do której na zmechanizowanym łóżku wjeżdża pacjent. Podczas badania pacjent znajduje się w ciasnym tunelu, musi leżeć w nieruchomej pozycji na wznak – na plecach, z rękami ułożonymi wzdłuż ciała oraz współpracować z technikiem radiologii poprzez wykonywanie jego poleceń. Badaniu MRI towarzyszy głośny dźwięk o zmiennej sekwencji, a czas trwania takiego badania szacunkowo trwa 20 – 60 minut.

Otwarty i zamknięty rezonans magnetyczny

Badanie rezonansem magnetycznym można przeprowadzić za pomocą dwóch rodzajów aparatu. Zamknięty aparat rezonansu magnetycznego to klasyczna tuba magnetyczna. Z kolei otwarty aparat rezonansu magnetycznego to aparatura, która umożliwia dostęp do pacjenta z trzech stron aparatu. Ten drugi jest szczególnie polecany dla osób zmagających się z klaustrofobią. 

Czy możliwe jest wykonanie rezonansu magnetycznego osobom z klaustrofobią?

Klaustrofobia to rodzaj fobii cechującej się patologicznym lękiem przed przebywaniem w zamkniętych, ciasnych pomieszczeniach. Na klaustrofobię może cierpieć nawet do 7% populacji. Strach wynikający z zamknięcia w jakimś miejscu, w tym w tubie aparatu rezonansu magnetycznego może doprowadzić do ataku klaustrofobii. Dlatego tak ważnym jest przygotowanie takiej osoby do badania MRI.

Osoby cierpiące na klaustrofobię bez obaw mogą poddać się badaniu MRI. Aby przeciwdziałać atakowi klaustrofobii, pacjent wypełnia najpierw specjalny formularz, gdzie zaznacza on wszelkie czynniki, które mogłyby nasilić atak bądź negatywnie wpłynąć na wynik badania. Dla pacjentów dużym wsparciem jest obecność bliskiej osoby, czy wcześniejsze zapoznanie się z pomieszczeniem pracowni rezonansu magnetycznego. Istnieją również aparaty wyposażone w system redukcji stresu – pacjent wówczas może słuchać relaksującej muzyki i lub oglądać filmy. Dzięki zintegrowanemu interkomowi lekarz pozostaje w ciągłym kontakcie z badanym, ponadto w dłoni pacjent ma do dyspozycji urządzenie, które wielkością i wyglądem przypomina małą piłeczkę, którą można zgnieść w razie problemów.

Rezonans magnetyczny w sedacji – co to znaczy?

Przeprowadzenie badania MRI w sedacji oznacza użycie środków uspokajających, aby ograniczyć ruchy pacjenta w celu uzyskania jak najlepszego wyniku. Pacjenci z klaustrofobią mogą również skorzystać z zastosowania znieczulenia ogólnego. Takie badanie należy wówczas wykonać przy obecności anestezjologa, który wcześniej wyraża kwalifikuje badanego na MRI oraz dobiera odpowiedni rodzaj substancji oraz dawki.

Rezonans magnetyczny w Katowicach dla osób z klaustrofobią

Centrum Medyczne Globiana dysponuje nowoczesnym Centrum Diagnostyki Obrazowej. Aparat MRI w naszej placówce umożliwia wybór koloru oświetlenia, rodzaju muzyki i elementów graficznych, które pomagają pacjentom zrelaksować się i odprężyć oraz informują ich o przebiegu badania. Stąd aparat jest przyjazny dla osób z klaustrofobią.

Cennik usług dotyczących badania rezonansem magnetycznym tutaj.

Umów wizytę

Zadzwoń i przekonaj się, jak szybko możesz wykonać badanie rezonansem magnetycznym w Centrum Medycznym Globiana!
Zadzwoń: +48 32 253 27 00

    Powiązane posty

    Może Cię zainteresować:

    Usunięcie hemoroidów – cena, metody i efektywność
    12/04/2024
    Gdzie usunąć torbiel? Wybierz profesjonalizm firmy Globiana
    22/03/2024
    Gdzie wykonać abrazję macicy – przewodnik
    12/04/2024

    Dbajmy o zdrowie!

    Profilaktyka i regularne wykonywanie badań to kluczowe elementy dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom.

    Regularne wykonywanie badań pozwala na wczesne wykrycie chorób i szybsze podjęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku niektórych chorób, takich jak nowotwory, wczesne wykrycie może znacząco zwiększyć szanse na wyleczenie.

    Warto pamiętać, że niektóre choroby mogą rozwijać się bezobjawowo przez długi czas, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań nawet wtedy, gdy czujemy się zdrowi.

    Zdrowie jest naszym największym skarbem, dlatego warto o nie dbać już teraz.

    Zabiegi ginekologiczne w Centrum Medycznym Globiana
    W ramach Oddziału Chrurgii Jednego dnia wykonywane są m.in. zabiegi: - Abrazji frakcjonowanej kanału szyjki i jamy macicy w znieczuleniu ogólnym - histeroskopii diagnostycznej i zabiegowej - konizacji szyjki macicy... i wiele innych