Zespół cieśni kanału nadgarstka to schorzenie, w którym dochodzi do ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka, co prowadzi do bólu, drętwienia i osłabienia dłoni oraz palców. Kanał nadgarstka jest wąskim przejściem w nadgarstku, przez które przechodzą ścięgna zginaczy palców oraz nerw pośrodkowy.
Czym jest zespół cieśni kanału nadgarstka?
Zespół cieśni nadgarstka to zespół objawów wynikających z ucisku na nerw pośrodkowy, który przebiega przez kanał nadgarstka. Jest to rodzaj neuropatii uciskowej, co oznacza, że na nerw wpływa mechaniczne ściskanie.
Chociaż zespół cieśni nadgarstka może występować bez wyraźnej przyczyny, często towarzyszy różnym chorobom. Mowa tutaj np. o chorobach reumatycznych, chorobach gruczołów wydzielania wewnętrznego (cukrzyca, niedoczynność tarczycy i akromegalia), a także chorobach zakaźnych. Ponadto zespół cieśni nadgarstka występuje przy chorobach zawodowych i urazach: np. przeciążenie kończyny górnej (w zawodach, gdzie ruch ręką lub dłonią jest wzmożony).
Co może wywołać zespół cieśni kanału nadgarstka?
Zespół cieśni nadgarstka może być wywołany przez nawyki, które polegają na powtarzalnych ruchach palców i nadgarstka, takich jak te wykonywane podczas precyzyjnych prac ręcznych, pisania na klawiaturze, korzystania z myszy komputerowej, jazdy na rowerze, czy gry na instrumentach muzycznych. Zespół cieśni nadgarstka może również być spowodowany urazami, jak złamanie nadgarstka, lub obrzękami struktur w kanale nadgarstka, co może mieć miejsce na przykład w czasie ciąży.
Jakie objawy daje zespół cieśni nadgarstka?
Objawy zespołu cieśni nadgarstka zazwyczaj obejmują nieprzyjemne odczucia w obszarze kciuka, palca wskazującego oraz połowy palca serdecznego. Pacjenci często doświadczają mrowienia, drętwienia oraz dyskomfortu. Dodatkowo może wystąpić osłabienie mięśni, a w niektórych przypadkach także ich zanik. Charakterystyczne jest, że objawy nie dotyczą palca małego.
Osoby cierpiące na tę dolegliwość często mają trudności z wykonywaniem precyzyjnych ruchów, odczuwają osłabienie w chorej ręce, a trzymane przedmioty mogą im wypadać. Mogą mieć problemy z zaciskaniem dłoni w pięść. Objawy zazwyczaj nasilają się w nocy, szczególnie gdy ręka jest uniesiona do góry. Mrowienie i drętwienie mogą budzić pacjentów, którzy szukając ulgi, często strzepują dłoń. Ruchy, które mogą pogarszać objawy, to te wymagające powtarzalnego zginania nadgarstka lub unoszenia ręki.
Rozpoznanie i diagnostyka
Rozpoznanie w gabinecie lekarskim – u specjalisty ortopedy i traumatologa – następuje zazwyczaj po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu. Polega ono na sprecyzowaniu występowania dolegliwości, ich charakteru oraz skali bólu. Istotne jest, aby pacjent poinformował o chorobach przewlekłych, stosowanych lekach oraz ewentualnych urazach. Podczas badania lekarz zwraca uwagę na możliwy zanik mięśni w obrębie dłoni i przeprowadza testy, takie jak opukiwanie nerwu oraz zginanie nadgarstka.
Na podstawie objawów, ich przebiegu i wyników badania przedmiotowego często można postawić diagnozę. Dodatkowo pomocne mogą być badania uzupełniające, takie jak badanie przewodzenia nerwowego, elektromiografia, a czasami ultrasonografia lub rezonans magnetyczny.
Zespół cieśni nadgarstka – leczenie
Jeśli pacjent zgłosi się do ortopedy we wczesnym stadium chorobowym, możliwe jest zastosowanie leczenia nieoperacyjnego. Może ono obejmować krótkotrwałe unieruchomienie ręki w ortezie, co pomaga zmniejszyć obrzęk i stan zapalny ścięgien, stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), oraz fizykoterapię, w tym jonoforezę, ultradźwięki lub prądy TENS.
W niektórych przypadkach do kanału nadgarstka wstrzykuje się sterydy, które pomagają w zmniejszeniu stanu zapalnego. Jednak sterydy mogą również uszkadzać tkanki, w tym zgrubiałe pochewki ścięgien.
Jeśli leczenie nieoperacyjne nie przyniesie poprawy lub dolegliwości nawrócą, ortopeda może zalecić zabieg chirurgiczny.
Operacyjne leczenie zespołu cieśni nadgarstka w Katowicach
Procedura zabiegowa polega na zwiększeniu przestrzeni w kanale nadgarstka poprzez przecięcie więzadła poprzecznego. Choć gojenie więzadła trwa około 3 miesięcy, zrasta się ono w wydłużonej formie, co zapobiega ponownemu uciskowi na nerw.
Operację zespołu cieśni nadgarstka można przeprowadzić metodą otwartą lub endoskopową. W metodzie otwartej wykonuje się cięcie na nasadzie dłoni. Długość cięcia może wynosić od 2 do 4 cm, jeśli zabieg wymaga rozszerzenia, na przykład w celu usunięcia zapalnej ziarniny, lub być krótsze, od 1 do 1,5 cm, jeśli ogranicza się do przecięcia więzadła.
Po przecięciu więzadła rehabilitacja zazwyczaj nie jest potrzebna. Czas powrotu do pracy zależy od metody operacji i rodzaju wykonywanej pracy. Może wynosić od 4 tygodni w przypadku pracy biurowej do ponad 2 miesięcy przy ciężkiej pracy fizycznej. Pacjent może samodzielnie ocenić, które czynności może wykonywać po około miesiącu od operacji, ale w razie pojawienia się bólu zaleca się tymczasowe unikanie takich aktywności.
Chirurgia Jednego Dnia w Katowicach
W ramach Oddziału Chirurgii Jednego Dnia w Centrum Medycznym Globiana oferujemy zabieg leczenia zespołu cieśni nadgarstka. Zapisz się już dziś na konsultację kwalifikującą do zabiegu lub bezpośrednio na zabieg u lek. Marcina Dębskiego – specjalisty ortopedii i traumatologii.
ㅤ