Pon. - pt. 8:00 - 20:00; sob. 9:00 - 13:00 +48 32 253 27 00

Cukrzyca ciążowa – zaburzenie szkodliwe dla matki i dziecka

Cukrzyca ciążowa (GDM – Gestational Diabetes Mellitus) jest rodzajem cukrzycy, która pojawia się po raz pierwszy podczas ciąży i zazwyczaj ustępuje po porodzie. Charakteryzuje się wysokim poziomem glukozy we krwi, który może wpływać na zdrowie zarówno matki, jak i dziecka.

Czym jest cukrzyca ciążowa i jakie są jej przyczyny?

Cukrzyca ciążowa wynika z upośledzonej reakcji organizmu na insulinę, hormon odpowiedzialny za regulację poziomu cukru we krwi. W czasie ciąży organizm kobiety produkuje więcej hormonów, które mogą powodować insulinooporność. Gdy trzustka nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości insuliny, poziom glukozy we krwi wzrasta.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) cukrzyca ciążowa to zaburzenie metabolizmu węglowodanów. Po raz pierwszy występuje lub jest diagnozowane w czasie ciąży. Jest to jedno z najczęstszych schorzeń zdrowotnych u kobiet w ciąży. W Polsce dotyka od 3 do 12% przyszłych matek.

Cukrzyca ciążowa – czynniki ryzyka

Styl życia odgrywa istotną rolę w pojawieniu się cukrzycy ciążowej. W związku z tym otyłość oraz brak regularnej aktywności fizycznej przyczyniają się do coraz częstszego występowania tej choroby u przyszłych matek. Główne czynniki ryzyka związane z cukrzycą ciążową obejmują:

  • nadwagę lub otyłość,
  • nadciśnienie,
  • wiek matki (powyżej 35 lat),
  • niewielką aktywność fizyczną,
  • historię cukrzycy typu 2 w rodzinie,
  • wielorództwo,
  • cukrzycę ciążową w poprzednich ciążach,
  • urodzenie noworodka o dużej masie urodzeniowej (ponad 4000 g) lub z wadą rozwojową.

Rozwój płodu a cukrzyca ciążowa

W przeciwieństwie do insuliny, glukoza może przenikać przez barierę łożyskową. Z tego powodu hiperglikemia u matki prowadzi do wzrostu poziomu glukozy we krwi płodu. Podwyższony poziom glukozy we krwi stymuluje produkcję insuliny, co przyspiesza rozwój płodu. Dzieci wówczas często mają dużą masę urodzeniową, przekraczającą 4 kg.

Niestety, insulina przyczynia się także do niedojrzałości płodu. Duża masa urodzeniowa (makrosomia) u niedojrzałego płodu zwiększa ryzyko powikłań położniczych. Wśród nich zaliczamy częstsze cesarskie cięcie, urazy okołoporodowe, wielowodzie, stan przedrzucawkowy i niską ocenę w skali Apgar. Znaczny niedobór insuliny i hiperglikemia u matki, które mogą wystąpić przy nieleczonej cukrzycy, mogą prowadzić do wewnątrzmacicznego obumarcia płodu lub wad wrodzonych, najczęściej dotyczących cewy nerwowej i serca.

Cukrzyca ciążowa – rozpoznanie

W celu rozpoznania cukrzycy ciążowej stosuje się doustny test tolerancji glukozy (OGTT). Test polega na pomiarze stężenia glukozy we krwi (glikemii) na czczo oraz po 1 godzinie i 2 godzinach od wypicia roztworu zawierającego 75 g glukozy. Jest on rutynowo wykonywany u kobiet w 24.–28. tygodniu ciąży. Prawidłowe stężenie glukozy w osoczu krwi żylnej po 120 minutach wynosi mniej niż 7,8 mmol/l (140 mg/dl).

Jak leczyć cukrzycę ciążową?

Leczenie cukrzycy ciążowej obejmuje kilka kluczowych aspektów. Po pierwsze przyszła mama musi wprowadzić zdrową i zrównoważoną dietę. Zaleca się spożywanie posiłków o niskim indeksie glikemicznym, bogatych w błonnik, białko i zdrowe tłuszcze. Należy unikać spożywania dużych ilości cukrów prostych i tłuszczów nasyconych.

Po drugie, warto wówczas postawić na regularną, umiarkowaną aktywność fizyczną, taką jak spacerowanie, pływanie czy joga. A co najważniejsze, kobiety z cukrzycą ciążową powinny regularnie monitorować poziom cukru we krwi, aby upewnić się, że pozostaje on w zalecanym zakresie. W niektórych przypadkach, gdy dieta i ćwiczenia nie wystarczają do kontrolowania poziomu cukru we krwi, może być konieczne podawanie insuliny.

Kobiety z cukrzycą ciążową powinny regularnie odwiedzać swojego lekarza prowadzącego w celu monitorowania stanu zdrowia swojego i dziecka oraz dostosowywania planu leczenia w razie potrzeby.

Powiązane posty

Może Cię zainteresować:

Podstawy rozpoznawania żylaków: kiedy zacząć myśleć o interwencji?
24/06/2024
Ogranicz ryzyko zaćmy starczej – zwiększ aktywność fizyczną
01/06/2023
Osłona podczas antybiotyku – czy należy ją brać
Osłona podczas antybiotyku – czy należy ją brać?
26/09/2024

Dbajmy o zdrowie!

Profilaktyka i regularne wykonywanie badań to kluczowe elementy dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom.

Regularne wykonywanie badań pozwala na wczesne wykrycie chorób i szybsze podjęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku niektórych chorób, takich jak nowotwory, wczesne wykrycie może znacząco zwiększyć szanse na wyleczenie.

Warto pamiętać, że niektóre choroby mogą rozwijać się bezobjawowo przez długi czas, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań nawet wtedy, gdy czujemy się zdrowi.

Zdrowie jest naszym największym skarbem, dlatego warto o nie dbać już teraz.

Zabiegi ginekologiczne w Centrum Medycznym Globiana
W ramach Oddziału Chrurgii Jednego dnia wykonywane są m.in. zabiegi: - Abrazji frakcjonowanej kanału szyjki i jamy macicy w znieczuleniu ogólnym - histeroskopii diagnostycznej i zabiegowej - konizacji szyjki macicy... i wiele innych