Czym jest CRP?
CRP – białko C-reaktywne. Należy do grupy aminokwasów, których stężenia ulega zmianie w momencie pojawienia się infekcji lub stanu zapalnego w organizmie. CRP jest wydzielane do krwi przez komórki tłuszczowe i wątrobę. Podwyższone stężenie CRP możemy zaobserwować:
- w przypadku zakażeń bakteryjnych,
- stanów zapalnych powiązanych z chorobami autoimmunologicznym i zapalnymi
- przy urazach
- przy zawale serca
- przy nowotworach
Kiedy wykonuje się test paskowy CRP?
Test ten ułatwia diagnostykę stanów zapalnych i infekcji, pomagając w rozpoznaniu w organizmie występowania oraz podłoża infekcji bądź stan zapalnego. Wykonywany jest m.in. w przypadkach:
- kaszlu, duszności i trudności w oddychaniu – możliwa infekcja dróg oddechowych
- ostrego bólu gardła, obrzęku czy utrudnionego przełykania, które mogą mieć podłoże wirusowe lub bakteryjne (np. angina)
- kataru, wysokiej gorączki, przeszywających dreszczy, bólu mięśni i ogólnego osłabienia organizmu
- podejrzenia zapalenia płuc i oskrzeli u dzieci
- biegunki, wymiotów, wysokiej gorączki, które mogą być spowodowane np. infekcją żołądkowo-jelitową lub zatruciem pokarmowym
Wykonanie CRP testu paskowego pomaga rozróżnić czy przyczyną infekcji jest wirus czy bakteria.
Co w przypadku dodatniego wyniku testu CRP?
Dodatni wynik testu paskowego CRP świadczy o tym, że we krwi badanej osoby znajduje się białko C-reaktywne o stężeniu wyższym niż 10mg/l. Zaleca się w takim wypadku konsultację z lekarzem w celu kontynuacji diagnostyki oraz podjęcia skutecznego leczenia. W przypadku dzieci wynik, który wskazuje na infekcje bakteryjną należy szczególnie szybko skonsultować z lekarzem, ponieważ taka infekcja może prowadzić nawet do sepsy.
Co w przypadku ujemnego wyniku testu?
Oznacza to, że we krwi pacjenta białko C-reaktywne ma stężenie poniżej 10mg/l, dzięki czemu można stwierdzić, że nie dochodzi do rozwoju infekcji wirusowej czy bakteryjnej.