Pon. - pt. 8:00 - 20:00; sob. 9:00 - 13:00 +48 32 253 27 00

Echokardiografia USG serca

Badanie diagnostyczne, które wykorzystuje technikę ultrasonograficzną to echokardiografia USG serca, znane także jako UKG lub potocznie – echo serca. To podstawowe narzędzie do oceny funkcjonowania zastawek i jam serca – służy więc do diagnozy chorób układu sercowo-naczyniowego.

Jak przebiega badanie echo serca?

Do badania wykorzystuje się ultrasonograf, który jest urządzeniem wyposażonym w specjalną głowicę, która emituje ultradźwięki. Mają one tak wysoką częstotliwość, że człowiek nie może ich usłyszeć. W trakcie badania ultradźwięki docierają do struktur wewnątrz ciała, odbijają się i wracają do głowicy. Działanie ultrasonografu przypomina więc efekt ludzkiego głosu odbijającego się np. w tunelu – stąd potoczna nazwa echo serca. W trakcie badania pacjent leży na lewym boku, a lewą rękę ma podłożoną pod swoją głowę. Prawa ręka leży natomiast wzdłuż tułowia. Lekarz kardiolog wykonujący USG serca przykłada głowicę aparatu do klatki piersiowej badanej osoby. Głowica ultradźwiękowa jest pokryta specjalnym żelem. W echo serca specjalista odpowiednio przesuwa i zmienia poziom docisku głowicy aby otrzymać najbardziej optymalne obrazy serca. Obrazy są zapisywane w postaci cyfrowej. Dzięki temu specjalista może wrócić do wcześniejszych badań celem porównania stanu obecnego.

Ile trwa USG serca?

Badanie trwa zwykle od 15 do 30 minut. Czas ten może się wydłużyć jeśli będzie konieczne użycie kontrastu.

Kiedy należy zrobić echo serca?

Umów się na echokardiografię – USG serca w przypadku gdy:

  • dokucza Ci duszność lub ból w klatce piersiowej
  • masz za sobą przebyty zawał serca
  • występują u Ciebie zaburzenia rytmu serca
  • cierpisz na chorobę wieńcową

Wskazaniem do badania jest także migotanie przedsionków czy wady serca, cukrzyca, choroby płuc czy nerek.

Jak przygotować się do echo serca?

Przezklatkowe USG serca nie wymaga specjalnych przygotowań – nie jest wymagane przestrzeganie specjalnej diety. Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania tego badania – jest ono bezbolesne i bezpieczne. Może zostać wykonane u dzieci powyżej 2. miesiąca życia, a także u kobiet w ciąży. Echokardiografia serca może być powtarzana z dowolną częstotliwością w zależności od potrzeb.

Co pokazuje USG serca?

Dzięki zastosowaniu ultrasonografu kardiolog m.in.:

  • sprawdza jak pracuje mięsień sercowy
  • ocenia budowę serca, naczyń krwionośnych – pozwala to lekarzowi wykryć wady wrodzone bądź nabyte
  • weryfikuje, czy zastawki serca pacjenta pracują prawidłowo
  • sprawdza parametry, którymi opisuje się pracę serca

Specjalista na podstawie czarno-białych zdjęć może wykryć kardiomioptię, zapalenie wsierdzia, nadmiar płynu w worku osierdziowym, a także problemy, które powstały np. na skutek przebytego zawału. W trakcie badania mierzy się również tzw. frakcję wyrzutową (z ang. ejection fraction). Jest to wartość krwi, którą przepompowuje serce w trakcie jednego skurczu.

Umów badanie echo serca w Katowicach

Sprawdź najbliższe wolne terminy na konsultację kardiologiczną w poradni kardiologicznej.

Powiązane posty

Może Cię zainteresować:

EKG spoczynkowe
02/07/2024
Przygotowanie do zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego Katowice Globiana
Przygotowanie do zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego
30/07/2024
Badanie drożności jajowodów metodą sono-HSG Globiana Katowice
Badanie drożności jajowodów metodą sono-HSG
26/08/2024

Dbajmy o zdrowie!

Profilaktyka i regularne wykonywanie badań to kluczowe elementy dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom.

Regularne wykonywanie badań pozwala na wczesne wykrycie chorób i szybsze podjęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku niektórych chorób, takich jak nowotwory, wczesne wykrycie może znacząco zwiększyć szanse na wyleczenie.

Warto pamiętać, że niektóre choroby mogą rozwijać się bezobjawowo przez długi czas, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań nawet wtedy, gdy czujemy się zdrowi.

Zdrowie jest naszym największym skarbem, dlatego warto o nie dbać już teraz.

w Wigilię oraz w Sylwester (24 grudnia oraz 31 grudnia) nasza placówka będzie czynna do godziny 13:00. W Święta Bożego Narodzenia oraz w Nowy Rok (25, 26 grudnia i 1 stycznia) Centrum Medyczne Globiana będzie nieczynne!
Drodzy Pacjenci,