Akupunktura – na co pomaga?
Akupunktura w medycynie – na czym polega? Kiedy warto ją rozważyć? Czy wbijanie cienkich igiełek w ciało ma uzasadnienie medyczne?
Akupunktura – co to jest?
Akupunktura medyczna bywa potocznie nazywana „igłoterapią”. Metoda ta polega na opracowaniu mięśniowo-powięziowych punktów spustowych przy wykorzystaniu specjalnych igieł o długości 15-50mm. Grubość igły to 150-300 mikrometrów. Dzięki akupunkturze możliwe jest stymulowanie płytki nerwowo-mięśniowej (czyli miejsca, w którym łączy się synaptyczny neuron ruchowy i komórki mięśniowe). Skutkuje to również zwiększoną regeneracją komórek mięśniowych.
Suche igłowanie
Akupunkturę medyczną nazywa się również suchym igłowaniem (ang. Dry needling). W przeciwieństwie do iniekcji (ang. Wet needling – tłumaczenie dosłowne: mokre igłowanie) podczas akupunktury w igłach nie ma żadnej substancji, która miałaby być wprowadzana do organizmu.
Wskazania do akupunktury
- Tzw. Łokieć tenisisty (entezopatia mięśni prostowników nadgarstka)
- Bóle głowy, migrena
- Zespół bolesnego barku
- Naderwane mięśni, ścięgien
- Skręcenia i zwichnięcia
- Porażenie nerwów obwodowych
- Dyskopatia
- Reumatoidalne zapalenie stawów
- Tendinopatria (choroby ścięgien)
- Bóle kręgosłupa
- Ból biodra
Przeciwwskazania do akupunktury medycznej
- Stany zapalne
- Infekcje, w tym gorączka
- Niedokrwistość
- Nowotwory
- Ciąża
- Choroby zakaźne
- Otwarte rany
- Padaczka
- Stwardnienie rozsiane
- Alergia na nikiel
Suche igłowanie – dla kogo?
Przed rozpoczęciem leczenia tą metodą, lekarz przeprowadza wywiad i diagnostykę, aby określić minimalną liczbę nakłuć do uzyskania maksymalnego efektu. Igły wprowadza się z pominięciem dużych naczyń krwionośnych i nerwowych. Celem akupunktury jest rozluźnienie mięśni i złagodzenie bólu.
Czy akupunktura boli
Zabieg trwa około 30 minut. W miejscach igłowania mogą się pojawiać drobne krwiaki, które ustąpią w ciągu kilku dni. W trakcie zabiegu pacjent nie powinien odczuwać bólu – możliwy jest pewien dyskomfort wynikający z samego nakłucia skóry. Zdarza się, że Pacjent odczuwa ból igłowanych mięśni po zabiegu – objaw ten znika samoistnie, zwykle po kilku- kilkunastu godzinach od zakończenia badania.