Pon. - pt. 8:00 - 20:00; sob. 9:00 - 13:00 +48 32 253 27 00

Audiometria tonalna

Audiometria tonalna (zwana również PTA) jest badaniem, dzięki któremu lekarz określa próg słyszenia na drodze powietrznej i kostnej w zakresie określonych częstotliwości. Jest to podstawowa i bardzo często wykorzystywana metoda badania słuchu w laryngologii.

Po co wykonujemy audiometrię tonalną?

Celem jest ustalenie minimalnego natężenia dźwięku, który usłyszy Pacjent. Lekarz na podstawie wyniku badania, który jest przedstawiany w formacie wykresu – audiogramu z krzywą progową słyszenia, określa wielkość ubytku słuchu u badanej osoby.

Jak przebiega badanie PTA?

Jest to badanie nieinwazyjne – całkowicie bezbolesne. Przeprowadzane jest w słuchawkach – specjalnych dla przewodnictwa powietrznego i kostnego. Do uszu (oddzielnie do lewego i prawego) podawane są dźwięki określonej częstotliwości i natężeniu (głośności). Pacjent naciska przycisk w momencie, gdy usłyszy sygnał dźwiękowy. Badanie trwa do momentu, gdy Pacjent nie jest już w stanie usłyszeć podawanych dźwięków. Wyniki są dostępne od razu po wykonaniu audiometrii tonalnej. Dzięki temu lekarz może określić ewentualny stopień zaawansowania niedosłuchu i jego charakter.

Wskazania do badania audiometrii tonalnej

Przeprowadzane jest często w ramach badań medycyny pracy lub na zlecenie laryngologa. Wskazania do audiometrii do to m.in.:

  • słyszysz zauważalnie gorzej, mniej wyraźnie niż w poprzednim okresie
  • przejście zapalenia ucha zewnętrznego/środkowego
  • częste zawroty głowy
  • problemy z koncentracją
  • schorzenia mózgu
  • urazy głowy
  • stwardnienie rozsiane – SM
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
  • podejrzenie niedosłuchu odbiorczego

Przeciwwskazania

Badań tych nie przeprowadza się u dzieci przed 7 urodzinami, ze względu na konieczność współpracy ze specjalistą przy zgłaszaniu kiedy słychać/nie słychać danego dźwięku. W takich wypadkach zaleca się raczej przeprowadzenie specjalistycznych badań (otoemisję akustyczną lub badanie ABR/ASSR) Z tego samego powodu audiometria nie jest rekomendowana u osób z dużą niepełnosprawnością intelektualną.

Jak przygotować się do audiometrii?

Nie są wymagane specjalne przygotowania do tego badania. Aby badanie dawało najlepsze efekty Pacjent nie powinien być przeziębiony, zakatarzony. Audiometrii nie przeprowadza się u osób w trakcie zapalenia ucha środkowego/zewnętrznego. Badanie trwa do około 20 minut. Wyniki są znane od razu, a laryngolog wyjaśni wykres oraz przekaże informacje o dalszych krokach.

Umów wizytę u laryngologa w Katowicach

Powiązane posty

Może Cię zainteresować:

Wizyta u pediatry w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)
Wizyta u pediatry w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)
30/07/2024
Kleszczowe zapalenie mózgu
Kleszczowe zapalenie mózgu – przebieg oraz objawy
06/05/2024
Wirus RSV – jakie daje objawy i jak go leczyć?
22/01/2024

Dbajmy o zdrowie!

Profilaktyka i regularne wykonywanie badań to kluczowe elementy dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom.

Regularne wykonywanie badań pozwala na wczesne wykrycie chorób i szybsze podjęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku niektórych chorób, takich jak nowotwory, wczesne wykrycie może znacząco zwiększyć szanse na wyleczenie.

Warto pamiętać, że niektóre choroby mogą rozwijać się bezobjawowo przez długi czas, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań nawet wtedy, gdy czujemy się zdrowi.

Zdrowie jest naszym największym skarbem, dlatego warto o nie dbać już teraz.

Zabiegi ginekologiczne w Centrum Medycznym Globiana
W ramach Oddziału Chrurgii Jednego dnia wykonywane są m.in. zabiegi: - Abrazji frakcjonowanej kanału szyjki i jamy macicy w znieczuleniu ogólnym - histeroskopii diagnostycznej i zabiegowej - konizacji szyjki macicy... i wiele innych