Pon. - pt. 8:00 - 20:00; sob. 9:00 - 13:00 +48 32 253 27 00

Dermatoskopia Katowice

Do dermatoskopii dermatolog wykorzystuje dermatoskop – narzędzie, które pozwala szczegółowo ocenić znamiona na ciele pacjenta. Lekarz ocenia zmiany skórne występujące na skórze pod kątem ewentualnej diagnozy nowotworów skóry.

Co wykrywa dermatoskopia?

Dermatolog ocenia pieprzyki i znamiona pacjenta przy pomocy dermatoskopu. Lekarz obserwuje strukturę oraz pigmentację zmian skórnych. Technikę tę stosuje się do monitorowania zmian skórnych, jest bezbolesna i nie wymaga szczególnego przygotowania. Dermatoskopia jest wykorzystywana do wykrywania potencjalnych nowotworów skóry, takich jak np. czerniak. Dermatolog rozpoznaje nietypowe zmiany skórne – pieprzyki czy przebarwienia występujące u pacjentów. Badanie dermatoskopowe jest wykorzystywane do diagnostyki różnicującej zmiany ziarniniakowe lub naczyniowe. Na podstawie dermatoskopii specjalista wskazuje, czy należy daną zmianę skórną np. usunąć. Ocenie podlegają takie czynniki jak:

  • zabarwienie zmiany
  • ogólny kształt zmiany
  • brzegi zmiany
  • wielkość zmiany – szczególnie zmiany przekraczające 5mm lub takie, które zwiększają swoje rozmiary
  • powierzchnia – wypukłość, nierównomierność, struktura

Jak przebiega badanie?

Do dermatoskopii wykorzystuje się urządzenie optyczne, którego działanie można porównać do specjalistycznej lupy. Lekarz obserwuje skórę za pomocą przyłożonego do skóry pacjenta dermatoskopu, który umożliwia kilkunastokrotne powiększenie obrazu, który wyświetlany jest na ekranie. Jest to badanie nieinwazyjne, bezbolesne. Nie ma przeciwwskazań do wykonywana dermatoskopii u kobiet w ciąży i dzieci. Badanie pojedynczej zmiany skórnej trwa do 10 minut, a czas trwania całego badania jest uzależniony od ilości badanych zmian. Specyfika tego badania umożliwia bardzo szybką diagnozę.

Kiedy umówić się na badanie?

Skorzystaj z dermatoskopii gdy:

  • posiadasz pieprzyki
  • dostrzegasz zmiany zachodzące na istniejących znamionach na Twoim ciele
  • w Twojej rodzinie występują choroby skóry
  • masz zdiagnozowany nowotwór skóry – w celu monitorowania przebiegu leczenia
  • niepokoją Cię guzki, nadżerki, długotrwałe strupy, zmiany i przebarwienia na paznokciach

Co ile powtarzać dermatoskopię?

U osób, które mają wiele pieprzyków dobrym standardem jest umawianie się na to badanie przynajmniej raz do roku – najlepiej zimą lub jesienią. W przypadku podejrzanej zmiany skórnej do dermatoskopii należy przystąpić raz na 3 miesiące lub zgodnie z zaleceniami lekarza.

Powiązane posty

Może Cię zainteresować:

Badanie autorefraktometrem
19/07/2024
Jak zapobiegać żylakom? Skuteczne strategie i zmiany w stylu życia
24/06/2024
Choroba De Quervaina_zapalenie pochewek ścięgnistych nadgarstka Katowice Globiana
Choroba De Quervaina – zapalenie pochewek nadgarstka
25/07/2024

Dbajmy o zdrowie!

Profilaktyka i regularne wykonywanie badań to kluczowe elementy dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom.

Regularne wykonywanie badań pozwala na wczesne wykrycie chorób i szybsze podjęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku niektórych chorób, takich jak nowotwory, wczesne wykrycie może znacząco zwiększyć szanse na wyleczenie.

Warto pamiętać, że niektóre choroby mogą rozwijać się bezobjawowo przez długi czas, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań nawet wtedy, gdy czujemy się zdrowi.

Zdrowie jest naszym największym skarbem, dlatego warto o nie dbać już teraz.

Drodzy Pacjenci!
W sobotę 07.09.2024 r. Centrum Medyczne Globiana będzie czynne w godzinach 08:00 - 13:00.W tych godzinach skorzystają Państwo zarówno z Komercyjnego Centrum Infekcyjnego SOS, jak i naszych poradni specjalistycznych.