Pon. - pt. 8:00 - 20:00; sob. 9:00 - 13:00 +48 32 253 27 00

Na czym polega abrazja frakcjonowana, czyli łyżeczkowanie macicy?

Abrazja frakcjonowana kanału szyjki i jamy macicy polega na zabiegu wyłyżeczkowania obrębu macicy w celach leczniczych bądź diagnostycznych. Łyżeczkowanie polegające na wprowadzenie do wnętrza macicy perforowanej łyżki (kiurety Recaimiera) skutkuje złuszczeniem tkanki błony śluzowej.

Abrazja frakcjonowana – wskazania i zastosowanie

Abrazja frakcjonowana stosowana jest najczęściej jako metoda leczenia w trakcie połogu lub po poronieniu. Jednak swoje zastosowanie znajduje również w celach diagnostycznych (obok histeroskopii).

Wskazania do diagnostycznej abrazji obejmują nieprawidłowe krwawienia z kanału szyjki macicy lub jamy macicy nie reagujące na leczenie zachowawcze. Sygnałem jest również każde krwawienie z dróg rodnych u kobiet po menopauzie. Dodatkowe wskazania to przerost błony śluzowej kanału szyjki macicy (endocervix) i jamy macicy (endometrium), polipowatość szyjki macicy i jamy macicy oraz podejrzenie raka trzonu macicy. Abrazja pozwala na pobranie materiału do badania histopatologicznego. Niewątpliwą wartością dodaną zabiegu jest możliwość diagnostyki niepłodności – procedura może być pomocna w ocenie stanu endometrium. Co więcej, abrazja wspiera leczenie zmian patologicznych, takich jak np. polipy endometrialne.

Przeciwwskazania

Podstawowym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu wyłyżeczkowania jamy macicy jest rozwijająca się ciąża. Dlatego zawsze przed przystąpieniem do tego zabiegu należy wykonać test ciążowy z krwi, aby oznaczyć poziom beta-HCG.

Kobiety, które mają ostre stany zapalne dróg rodnych, objawiające się nieprawidłowo wyglądającymi lub pachnącymi upławami, powinny poinformować o tym lekarza. Lekarz na podstawie rozmowy z pacjentką i badania ginekologicznego może zdecydować o konieczności przełożenia zabiegu. Wówczas lekarz wdraża odpowiednie leczenie miejscowe lub ogólnoustrojowe.

Przebieg zabiegu abrazji frakcjonowanej

Zastosowanie znieczulenia ogólnego bądź miejscowego podczas zabiegu wpływa na bezpieczeństwo i komfort Pacjentki. Pacjentka leży w pozycji, jak na fotelu ginekologicznym. Następnie lekarz wprowadza do pochwy wziernik, do kanału szyjki i do jamy macicy perforowaną łyżkę. Po czym lekarz mechanicznie usuwa warstwę błony śluzowej oraz pobiera materiał do dalszej analizy laboratoryjnej. Po zakończeniu procedury Pacjentka pozostaje pod obserwacją zespołu medycznego. Z racji wykonania zabiegu w ramach procedury jednodniowej, wypis następuje jeszcze w ten sam dzień.

Abrazja frakcjonowana – postępowanie po zabiegu

Po zabiegu standardowe postępowanie wymaga kilkudniowego odpoczynku, w tym unikania współżycia, dźwigania oraz intensywnych aktywności. Endometrium regeneruje się w ciągu około 5 dni, więc po 5-7 dniach można wrócić do codziennych zajęć.

Jeśli po powrocie do domu pojawią się niepokojące objawy, takie jak dreszcze, gorączka, silne krwawienie z dróg rodnych czy intensywny ból brzucha, należy natychmiast udać się do szpitala. Długotrwałe plamienia z dróg rodnych wymagają konsultacji z lekarzem prowadzącym.

W przypadku łyżeczkowania jamy macicy po porodzie lub poronieniu, zalecana jest wizyta kontrolna u ginekologa po 2-3 tygodniach w celu oceny prawidłowego oczyszczenia jamy macicy. Ważne jest także, aby odebrać wyniki badania histopatologicznego w ciągu kilku tygodni po zabiegu. Następnie należy przekazać je swojemu lekarzowi do interpretacji w celu ustalenia dalszego postępowania.

Łyżeczkowanie macicy w Katowicach

Zabieg abrazji frakcjonowanej kanału szyjki i jamy macicy wykonywany jest w Centrum Medycznym Globiana. Pacjentka powinna najpierw zgłosić się na wizytę konsultacyjną u dr n. med. Wojciecha Szaneckiego. Pan Doktor po wywiadzie oraz badaniach skieruje Pacjentkę na zabieg łyżeczkowania w Centrum Medycznym Globiana. Doktor Szanecki przeprowadza szereg zabiegów ginekologicznych, w tym zabieg abrazji frakcjonowanej.

Może Cię zainteresować:

Cukrzyca ciążowa, Globiana Katowice
Cukrzyca ciążowa – zaburzenie szkodliwe dla matki i dziecka
17/06/2024
Usunięcie przetoki odbytu: Skuteczne metody leczenia i rekonwalescencja
24/03/2024
badania przesiewowe
Badania przesiewowe – klucz do profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób
04/03/2024

Dbajmy o zdrowie!

Profilaktyka i regularne wykonywanie badań to kluczowe elementy dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom.

Regularne wykonywanie badań pozwala na wczesne wykrycie chorób i szybsze podjęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku niektórych chorób, takich jak nowotwory, wczesne wykrycie może znacząco zwiększyć szanse na wyleczenie.

Warto pamiętać, że niektóre choroby mogą rozwijać się bezobjawowo przez długi czas, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań nawet wtedy, gdy czujemy się zdrowi.

Zdrowie jest naszym największym skarbem, dlatego warto o nie dbać już teraz.

Drodzy Pacjenci!
W sobotę 07.09.2024 r. Centrum Medyczne Globiana będzie czynne w godzinach 08:00 - 13:00.W tych godzinach skorzystają Państwo zarówno z Komercyjnego Centrum Infekcyjnego SOS, jak i naszych poradni specjalistycznych.