Pon. - pt. 8:00 - 20:00; sob. 9:00 - 13:00 +48 32 253 27 00

Biopsja gruboigłowa

Biopsja gruboigłowa to procedura diagnostyczna, polegająca na pobraniu próbki tkanki z określonego narządu lub zmiany chorobowej przy użyciu grubej igły biopsyjnej. Jest to technika inwazyjna stosowana do uzyskania większych fragmentów tkanki w celu dokładniejszej analizy histopatologicznej. Najczęśniej wykorzystywana do diagnozowania nowotworów oraz innych chorób, gdzie niezbędne jest szczegółowe badanie tkankowe.

Biopsja gruboigłowa i cienkoigłowa – różnice

Do przeprowadzenia biopsji gruboigłowej używa się igły o grubości co najmniej 1,5 milimetra. W porównaniu do tego, biopsja cienkoigłowa jest wykonywana przy użyciu igły o średnicy około 0,6 – 0,8 milimetra. Stanowi ona alternatywę dla biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (BAC). Chociaż BAC wykonuje się cieńszą igłą, to jednak ma ona stosunkowo wysoki margines błędu.

W jaki sposób przebiega procedura biopsji gruboigłowej?

Podczas biopsji gruboigłowej pacjent nie musi być na czczo. Przed zabiegiem podaje się mu znieczulenie miejscowe. Zazwyczaj pacjent znajduje się w pozycji leżącej.

W pobliżu wykrytej zmiany wykonuje się kilkumilimetrowe nacięcie, przez które wprowadza się igłę do biopsji gruboigłowej. Po umieszczeniu igły pobiera się kilka fragmentów tkanki. Pobrany materiał umieszcza się w pojemniku z formaliną, a następnie przekazuje do badania histopatologicznego.

Kiedy powinno się przeprowadzić biopsję gruboigłową?

Biopsję gruboigłową przeprowadza się w przypadku wykrycia zmian o charakterze guzów. Mamy tu na myśli zmiany podskórne, w piersiach, tarczycy, wątrobie, płucach, prostacie, węzłach chłonnych, czy kościach.

Biopsja gruboigłowa tarczycy znajduje swoje zastosowanie w diagnostyce guzków tarczycy, szczególnie przed planowanym ich operacyjnym usunięciem. Z kolei biopsja piersi – w diagnozowaniu raka sutka. W diagnostyce zmian w miąższu wątroby, na przykład w przypadku marskości, używa się biopsji gruboigłowej. Natomiast do rozpoznawania nowotworów wątroby, jak rak wątroby, zazwyczaj stosuje się biopsję cienkoigłową.

Biopsja gruboigłowa w Katowicach

Biopsja gruboigłowa jest bezpiecznym i cennym narzędziem diagnostycznym, jednak jak każda procedura medyczna, niesie ze sobą pewne ryzyko, które należy omówić z lekarzem przed wykonaniem zabiegu.

Omówienie wskazań do procedury podczas wizyty konsultacyjnej w Centrum Medycznym Globiana wykonuje lek. Marek Fortuna – specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej.

Powiązane posty

Może Cię zainteresować:

Choroba refluksowa Katowice Globiana
Choroba refluksowa – co warto o niej wiedzieć?
26/07/2024
Badanie dna oka po rozszerzeniu źrenic
19/07/2024
leczenie bólu przewlekłego
Diagnostyka i leczenie bólu przewlekłego
02/12/2024

Dbajmy o zdrowie!

Profilaktyka i regularne wykonywanie badań to kluczowe elementy dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom.

Regularne wykonywanie badań pozwala na wczesne wykrycie chorób i szybsze podjęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku niektórych chorób, takich jak nowotwory, wczesne wykrycie może znacząco zwiększyć szanse na wyleczenie.

Warto pamiętać, że niektóre choroby mogą rozwijać się bezobjawowo przez długi czas, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań nawet wtedy, gdy czujemy się zdrowi.

Zdrowie jest naszym największym skarbem, dlatego warto o nie dbać już teraz.

w Wigilię oraz w Sylwester (24 grudnia oraz 31 grudnia) nasza placówka będzie czynna do godziny 13:00. W Święta Bożego Narodzenia oraz w Nowy Rok (25, 26 grudnia i 1 stycznia) Centrum Medyczne Globiana będzie nieczynne!
Drodzy Pacjenci,