Biopsja gruboigłowa to procedura diagnostyczna, polegająca na pobraniu próbki tkanki z określonego narządu lub zmiany chorobowej przy użyciu grubej igły biopsyjnej. Jest to technika inwazyjna stosowana do uzyskania większych fragmentów tkanki w celu dokładniejszej analizy histopatologicznej. Najczęśniej wykorzystywana do diagnozowania nowotworów oraz innych chorób, gdzie niezbędne jest szczegółowe badanie tkankowe.
Biopsja gruboigłowa i cienkoigłowa – różnice
Do przeprowadzenia biopsji gruboigłowej używa się igły o grubości co najmniej 1,5 milimetra. W porównaniu do tego, biopsja cienkoigłowa jest wykonywana przy użyciu igły o średnicy około 0,6 – 0,8 milimetra. Stanowi ona alternatywę dla biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (BAC). Chociaż BAC wykonuje się cieńszą igłą, to jednak ma ona stosunkowo wysoki margines błędu.
W jaki sposób przebiega procedura biopsji gruboigłowej?
Podczas biopsji gruboigłowej pacjent nie musi być na czczo. Przed zabiegiem podaje się mu znieczulenie miejscowe. Zazwyczaj pacjent znajduje się w pozycji leżącej.
W pobliżu wykrytej zmiany wykonuje się kilkumilimetrowe nacięcie, przez które wprowadza się igłę do biopsji gruboigłowej. Po umieszczeniu igły pobiera się kilka fragmentów tkanki. Pobrany materiał umieszcza się w pojemniku z formaliną, a następnie przekazuje do badania histopatologicznego.
Kiedy powinno się przeprowadzić biopsję gruboigłową?
Biopsję gruboigłową przeprowadza się w przypadku wykrycia zmian o charakterze guzów. Mamy tu na myśli zmiany podskórne, w piersiach, tarczycy, wątrobie, płucach, prostacie, węzłach chłonnych, czy kościach.
Biopsja gruboigłowa tarczycy znajduje swoje zastosowanie w diagnostyce guzków tarczycy, szczególnie przed planowanym ich operacyjnym usunięciem. Z kolei biopsja piersi – w diagnozowaniu raka sutka. W diagnostyce zmian w miąższu wątroby, na przykład w przypadku marskości, używa się biopsji gruboigłowej. Natomiast do rozpoznawania nowotworów wątroby, jak rak wątroby, zazwyczaj stosuje się biopsję cienkoigłową.
Biopsja gruboigłowa w Katowicach
Biopsja gruboigłowa jest bezpiecznym i cennym narzędziem diagnostycznym, jednak jak każda procedura medyczna, niesie ze sobą pewne ryzyko, które należy omówić z lekarzem przed wykonaniem zabiegu.
Omówienie wskazań do procedury podczas wizyty konsultacyjnej w Centrum Medycznym Globiana wykonuje lek. Marek Fortuna – specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej.
ㅤ