Pon. - pt. 8:00 - 20:00; sob. 9:00 - 13:00 +48 32 253 27 00

Darmowe szczepienia dla dzieci przeciwko HPV

HPV (Human Papilloma Virus) to ludzki wirus brodawczaka. HPV jest odpowiedzialne za zachorowania na raka szyjki macicy oraz inne choroby nowotworowe, takie jak m.in. rak pochwy i sromu, prącia, odbytu, jamy ustnej.

Rozróżniamy ponad 200 typów HPV – część z nich są wysoce rakotwórcze. Mogą wywoływać m.in. niezłośliwe brodawki narządów płciowych, brodawczaki oraz typy o wysokim potencjale rakotwórczym, które są odpowiedzialne za zmiany przedrakowe i raka szyjki macicy oraz inne choroby nowotworowe.

Wirus HPV – jak dochodzi do zakażenia?

Do zakażenia HPV dochodzi głównie drogą płciową, podczas stosunku seksualnego (pochwowego, analnego lub oralnego). Może przenosić się także poprzez bezpośredni kontakt ze śliną lub krwią osoby zakażonej.

Za rozwój raka szyjki macicy odpowiada wirus typu 16 i 18. Odmiany wysokoonkogenne HPV wymagają odpowiedniej profilaktyki i regularnych wizyt ginekologicznych.

Objawy zakażenia wirusem HPV

Najczęściej widoczne są zmiany skórne w postaci brodawek u nosiciela. Zmiany te występują w postaci tzw. kłykcin kończystych w okolicach miejsc intymnych (narządów płciowych oraz odbytu).

Zakażenie HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego) może mieć również bezobjawowy przebieg. Osoba zakażona, u której nie występują widoczne objawy, może nieświadomie transmitować wirusa na innych.

Zmniejsz ryzyko zakażenia HPV

Jednymi ze sposobów są ograniczenie liczby partnerów seksualnych oraz stosowanie prezerwatywy. Prezerwatywa jedynie obniża ryzyko zakażenia, jest mechaniczną barierą przed drobnoustrojami. Istotne jest również regularne wykonywanie badań cytologicznych, które umożliwiają szybkie wykrycie zmian przednowotworowych. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie odpowiedniej terapii na wczesnym etapie.

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV

Program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Szczepionki są podawane w dwóch dawkach, w odstępach od 6 do 12 miesięcy. W roku 2023 zaszczepić mogą się dzieci urodzone w 2010 i 2011 roku. Największa skuteczność szczepionki jest związana z zastosowaniem jej przed rozpoczęciem współżycia.

Szczepionka jest skuteczna i bezpieczna. Stosuje się ją powszechnie w 125 krajach na świecie. Dla dzieci w wieku 12 i 13 lat szczepienie jest całkowicie bezpłatne w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej. Akcję wspiera kampania społeczna “Planuję długie życie” organizowana przez Ministerstwo Zdrowia.

Jak zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV?

Aby zaszczepić dziecko bezpłatną szczepionką przeciwko HPV należy umówić wizytę:

  • osobiście w Przychodni POZ w Globiana Medical Center przy ul. Zabrskiej 17 w Katowicach
  • telefonicznie: +48 32 253 27 00 (od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 20.00)
  • przez infolinię Ministerstwa Zdrowia: 989 (codziennie od godz. 7.00 do 20.00)
  • przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP)

Więcej informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia

Może Cię zainteresować:

Bezsenność w ciąży – jak sobie radzić?
05/06/2023
Nowalijki - Globiana Centrum Medyczne
Nowalijki – wiosenna zmiana nawyków żywieniowych
11/03/2024
POZ, Poradnia Podstawowej Opieki Medycznej, POZ Katowice
Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej – jak zmienić deklarację POZ?
19/02/2024

Dbajmy o zdrowie!

Profilaktyka i regularne wykonywanie badań to kluczowe elementy dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom.

Regularne wykonywanie badań pozwala na wczesne wykrycie chorób i szybsze podjęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku niektórych chorób, takich jak nowotwory, wczesne wykrycie może znacząco zwiększyć szanse na wyleczenie.

Warto pamiętać, że niektóre choroby mogą rozwijać się bezobjawowo przez długi czas, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań nawet wtedy, gdy czujemy się zdrowi.

Zdrowie jest naszym największym skarbem, dlatego warto o nie dbać już teraz.