Pon. - pt. 8:00 - 20:00; sob. 9:00 - 13:00 +48 32 253 27 00

Movember: rak jądra i nowotwór stercza (prostaty)

Kampania Movember – co to jest?

Nazwę akcji Movember stworzono z połączenia dwóch wyrazów anglojęzycznych – “moustache”, czyli “wąsy” oraz “November”, czyli listopad. Istnieje spolszczenie nazwy akcji – “wąsopad”, aby każdy bez wyjątku kojarzył kampanię z mężczyznami, bowiem wąsy to męski atrybut. Movember to coroczna, trwająca miesiąc akcja prozdrowotna, gdzie solidaryzując się i propagując świadomość na temat problemów zdrowotnych dotykających mężczyzn, płeć ta zapuszcza wąsy.

Głównym celem listopadowej kampanii jest zwrócenie szczególnej uwagi na zagrożenie raka prostaty oraz raka jąder lub innych rodzajów raka dotykających mężczyzn. Poprzez akcję Movember mężczyźni zachęcani są do profilaktycznych badań prowadzących do wczesnego wykrycia nowotworu, diagnozy oraz efektywnego leczenia raka. Zachęcenie do cyklicznych badań ma również na celu poznanie historii zachorowań na raka w swojej rodzinie, zaszczepienie w płci męskiej potrzeby badań kontrolnych oraz promowanie zdrowego stylu życia. I choć w Polsce akcja Movember swoje początki datuje na 2014 rok, na świecie propagowanie męskiej samoświadomości trwa nieprzerwanie od 1999 roku.

 • Badania PSA z krwi – 39zł*

Badanie PSA (inaczej badanie na prostatę z krwi, badanie antygenu PSA lub badanie antygenu swoistego dla stercza) ma na celu oznaczenie poziomu specyficznego białka wytwarzanego przez gruczoł krokowy u mężczyzn. Na podstawie wyniku PSA można wykryć zawczasu raka prostaty, jest ono wykorzystywane także w monitorowaniu stanu pacjenta z przerostem prostaty.

Badanie PSA jest wykonywane na podstawie próbki krwi pacjenta, pobranej z żyły. Jego wykonanie trwa kilka minut. Następnie próbka trafia do laboratorium do analizy, gdzie jest badana pod kątem antygenu PSA wytwarzanego przez gruczoł krokowy.
Jak długo czeka się na rezultat badania PSA? Wyniki są dostępne bardzo szybko, zwykle w ciągu jednego dnia roboczego.

 • USG jamy brzusznej z oceną gruczołu prostaty – 129zł*

USG jamy brzusznej to nieinwazyjna metoda diagnozowania, pozwalająca na szczegółową ocenę stanu gruczołu prostaty. Teraz dostępne w wyjątkowej cenie!

*cena dot. badań wykonanych w listopadzie 2023r.

  Powiązane posty

  Może Cię zainteresować:

  Rezonans magnetyczny Globiana Centrum Medyczne MRI Katowice
  Rezonans magnetyczny – co należy wiedzieć przed badaniem MRI?
  12/02/2024
  Hemoroidy: niezręczny problem, skuteczne rozwiązania
  04/05/2024
  Usuwanie Hemoroidów: skuteczne metody i wskazówki
  22/02/2024

  Dbajmy o zdrowie!

  Profilaktyka i regularne wykonywanie badań to kluczowe elementy dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom.

  Regularne wykonywanie badań pozwala na wczesne wykrycie chorób i szybsze podjęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku niektórych chorób, takich jak nowotwory, wczesne wykrycie może znacząco zwiększyć szanse na wyleczenie.

  Warto pamiętać, że niektóre choroby mogą rozwijać się bezobjawowo przez długi czas, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań nawet wtedy, gdy czujemy się zdrowi.

  Zdrowie jest naszym największym skarbem, dlatego warto o nie dbać już teraz.

  Drodzy Pacjenci!
  Za utrudnienia przepraszamy!
  Z uwagi na remont parkingu przed Centrum Medycznym Globiana, zapraszamy do wjazdu na parking wewnętrzny w budynku Global Office przy ul. Zabrskiej 17 - ochrona otworzy Państwu szlaban. Na parkingu dostępne będą miejsca parkingowe oznaczone logiem Globiana.