Pon. - pt. 8:00 - 20:00; sob. 9:00 - 13:00 +48 32 253 27 00

Wideodermatoskopia – komputerowe badanie znamion

Wideodermatoskopia to kluczowe badanie w diagnostyce różnych znamion barwnikowych oraz w profilaktyce czerniaka, czyli złośliwego nowotworu skóry. Mimo że wideodermatoskopia polega na tym samym, co dermatoskopia, to dodatkowo zapewnia możliwość spojrzenia na zmianę w znacznie lepszym przybliżeniu z pomocą systemu komputerowego. Dzięki temu można uzyskać lepszy obraz zmiany oraz nagrać ją, co pozwoli na diagnostykę porównawczą podczas kolejnych badań. Kto jednak powinien zgłosić się na badanie wideodermatoskopem? A przede wszystkim do jakiego specjalisty należy się udać?

Na czym polega wideodermatoskopia?

Istotą wideodermatoskopii jest wysoka rozdzielczość w diagnostyce oraz kontroli zmian barwnikowych, a co za tym idzie zapobieganiu rozwojowi zmian nowotworowych, m.in. czerniaka złośliwego. Wideodermatoskop to narzędzie nieinwazyjne, a badanie jest bezpieczne oraz bezbolesne. Podczas badania wyposażonego w specjalną kamerę uzyskujemy obraz w powiększeniu 70-, 100-krotnym, który w systemie komputerowym wideodermatoskopu zostaje w pełni scharakteryzowany i zapisany (symetryczność, rozmiar czy kolor znamiona).

Różnica pomiędzy wideodermatoskopią a dermatoskopią

Wideodermatoskopia dzięki rozwojowi technologii poszła o krok dalej niż pierwotna (i wciąż powszechna) dermatoskopia. Podczas badania dermatoskopem używa się specjalistycznej lupy lub wykonanych zdjęć. Oglądaną zmianę barwnikową można wyciąć i przekazać do badania histopatologicznego. Jednakże wideodermatoskop daje większe możliwości diagnostyczne.

Kto powinien poddać się badaniu wideodermatoskopem?

Badanie wideodermatoskopowe (bądź dermatoskopowe) powinny wykonać osoby będące w grupie ryzyka czerniaka skóry. Mianowicie, gdzie wśród najbliższych krewnych wystąpił ten lub inny nowotwór skóry. Ponadto, na badanie powinny zgłosić się osoby, u których występuje wiele zmian dermatologicznych (pieprzyków, plam i znamion dermatologicznych, zaczerwienień skóry itd.) oraz podejrzanych zmian skórnych. Wideodermatoskopię zaleca się również dla osób korzystających z solarium (które odradzamy wszystkim) lub lubiących opalanie, a także którzy mają skłonności do oparzeń słonecznych. Niepokojące zmiany skórne, takie jak: łuszczenie, krwawienie, swędzenie, zmiany o nieregularnych kształtach, niejednolitym kolorze czy szybko rosnące powinno się także niezwłocznie poddać badaniu wideodermatoskopem.

Jaki lekarz może zlecić lub wykonać badanie wideodermatoskopem?

W momencie wystąpienia podejrzanych zmian skórnych należy udać się do lekarza specjalisty, a dokładniej dermatologa. Zajmuje się on diagnostyką i leczeniem chorób skóry na podstawie objawów oraz badań fizykalnych. W przypadku zmian barwnikowych zaleci badanie krwi, zleci wideodermatoskopię lub skieruje pacjenta bezpośrednio na pobranie wycinka skóry do oceny patomorfologicznej. Niestety, w przypadku wideodermatoskopii lekarz specjalista może skierować pacjenta na oddzielne badanie, ponieważ wideodermatoskop nie zawsze jest na wyposażeniu placówki. Dlatego poleca się udanie do lekarza specjalisty w placówkach, gdzie taki sprzęt jest dostępny – np. Centrum Medyczne Globiana zapewnia wysokiej klasy aparat wideodermatoskopowy w gabinecie dermatologicznym.

Jakie choroby może wykryć wideodermatoskop?

Badanie wideodermatoskopem umożliwia wczesne wykrycie czerniaka, który cechuje się szybkim tempem rozwoju, stąd kluczowe jest jak najdokładniejsze badanie. Dzięki możliwości zapisu na nośniku cyfrowym zmian wideodermatoskopia pozwala na długofalowe monitorowanie i obserwację znamion oraz wykrywanie nowych. Badanie wideodermatoskopem ponadto wykorzystywane jest w diagnostyce nienowotworowych zmian skóry, np. świerzb, rogowacenie łojotokowe czy naczyniaki.

Umów wizytę

Zadzwoń i przekonaj się, jak szybko może przyjąć Cię lekarz w Centrum Medycznym Globiana!
Zadzwoń: +48 32 253 27 00

    Może Cię zainteresować:

    Usuwanie żylaków – Przewodnik po skutecznych metodach leczenia
    04/05/2024
    półpasiec a szczepienie
    Półpasiec – ostre zakażenie wirusowe a szczepienia
    05/02/2024
    Jak rozpoznać problemy z żylakami: Przewodnik i porady
    24/03/2024

    Dbajmy o zdrowie!

    Profilaktyka i regularne wykonywanie badań to kluczowe elementy dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom.

    Regularne wykonywanie badań pozwala na wczesne wykrycie chorób i szybsze podjęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku niektórych chorób, takich jak nowotwory, wczesne wykrycie może znacząco zwiększyć szanse na wyleczenie.

    Warto pamiętać, że niektóre choroby mogą rozwijać się bezobjawowo przez długi czas, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań nawet wtedy, gdy czujemy się zdrowi.

    Zdrowie jest naszym największym skarbem, dlatego warto o nie dbać już teraz.