Pon. - pt. 8:00 - 20:00; sob. 9:00 - 13:00 +48 32 253 27 00

Żylaki kończyn dolnych – chirurgiczne usunięcie czy leczenie nieinwazyjne?

Żylaki to wydłużone i poszerzone naczynia żylne o krętym przebiegu. Tendencję do powstawania żylaków cechują się głównie żyły kończyn dolnych. Stanowią problem natury estetycznej i naczyniowej – są widoczne przez skórę, najczęściej uwypuklone, przez co można je wyczuć w dotyku. Jakie są jednak przyczyny powstawania żylaków? Czy można je leczyć i czy chirurgia jednego dnia sprosta usunięciu żylaków?

Czym są żylaki?

Żylaki dotyczą najczęściej żył powierzchniowych, rzadziej żył głębokich, ich uwydatnienie sygnalizuje dysfunkcję układu żylnego. Są to widoczne pod skórą żyły o krętym przebiegu, rozszerzone i wypukłe o sinym lub niebieskawym kolorze, najczęściej zlokalizowane na kończynach dolnych. Przyczyną ich powstawania jest niewydolności zastawek żylnych, co powoduje cofanie się krwi w żyłach. Położone głębiej żyły w wyniku przeciążenia cofają krew do naczyń powierzchniowych, ulegając rozszerzeniu oraz rozciągnięciu, ponieważ ich budowa anatomiczna nie utrzymuje transportu zwiększonej objętości krwi.

Przewlekła niewydolność żylna – czym się objawia?

Wysokie ciśnienie krwi oraz zwiększenie ucisku na ścianę żył prowadzą do rozwinięcia stanów zapalnych, a w konsekwencji zastoju krwi. Żylaki są także efektem przewlekłej niewydolności żylnej (PNŻ). Nadciśnienie w żyłach zwiększa przepuszczalność naczyń oraz prowadzi do powstawania obrzęków, zwiększa to również istotnie ryzyko zmian zakrzepowych. Objawami żylaków kończyn dolnych mogą być: zapalenie żył powierzchniowych z towarzyszącym obrzękiem, bolesnością oraz zaczerwienieniem skóry i uczuciem ciężkości, bólem czy silnymi skurczami mięśniowymi nóg.

Żylaki – diagnostyka i leczenie

Specjalista chorób naczyń ustala rozpoznanie. Oprócz testów opaskowych (zakładając mankiet do mierzenia ciśnienia lub bandażu na nogę), lekarz może również zlecić badanie USG z dopplerem. Kolejną metodą diagnostyki żylaków jest flebografia. Jest to badanie inwazyjne uwidaczniające drożność żył, niewydolności żył przeszywających, refluksu żylnego czy ocenę morfologii zastawek żylnych. W diagnostyce żył można wykorzystać również warikografię, gdzie do żył wstrzykuje się środek kontrastujący.

Żylaki mają tendencję do nawracania, jednak istnieje kilka sposobów ich leczenia. Przede wszystkim dominują sposoby nieinwazyjne, w tym metody uciskowe (pończochy lub podkolanówki uciskowe). Innymi metodami są: farmakoterapia, skleroterapia (ostrzykiwanie żył środkiem obliterującym) lub metody chirurgiczne.

Chirurgiczne usunięcie żylaków

Współczesna medycyna dysponuje złotym środkiem leczenia żylaków, mianowicie flebektomią. Jest to inwazyjna metoda operacyjna, gdzie usuwa się niewydolną żyłę. Drugim sposobem jest laserowe usuwanie żył i pajączków (teleangiektazji). Leczenie operacyjne nie powoduje żadnych zaburzeń w krążeniu. Co więcej nawet usprawnia działanie układu żylnego, gdzie funkcje żył powierzchniowych przejmują żyły głębokie. Zabiegi usuwania żylaków przeprowadza się w trybie jednodniowym (chirurgia jednego dnia). Pacjent po zabiegu oraz obserwacji i odpoczynku w tym samym dniu zostaje wypisany do domu.

Umów wizytę

Zadzwoń i przekonaj się, jak szybko może przyjąć Cię lekarz w Centrum Medycznym Globiana!
Zadzwoń: +48 32 253 27 00

    Powiązane posty

    Może Cię zainteresować:

    badania przesiewowe
    Badania przesiewowe – klucz do profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób
    04/03/2024
    cholangiografia MR Katowice Globiana
    Cholangiografia MR – na czym polega i w jakich przypadkach powinno się ją wykonać?
    15/07/2024
    Usuwanie żylaków: Cena zabiegu i czynniki wpływające na koszty
    24/03/2024

    Dbajmy o zdrowie!

    Profilaktyka i regularne wykonywanie badań to kluczowe elementy dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom.

    Regularne wykonywanie badań pozwala na wczesne wykrycie chorób i szybsze podjęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku niektórych chorób, takich jak nowotwory, wczesne wykrycie może znacząco zwiększyć szanse na wyleczenie.

    Warto pamiętać, że niektóre choroby mogą rozwijać się bezobjawowo przez długi czas, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań nawet wtedy, gdy czujemy się zdrowi.

    Zdrowie jest naszym największym skarbem, dlatego warto o nie dbać już teraz.

    Zabiegi ginekologiczne w Centrum Medycznym Globiana
    W ramach Oddziału Chrurgii Jednego dnia wykonywane są m.in. zabiegi: - Abrazji frakcjonowanej kanału szyjki i jamy macicy w znieczuleniu ogólnym - histeroskopii diagnostycznej i zabiegowej - konizacji szyjki macicy... i wiele innych