Pon. - pt. 8:00 - 20:00; sob. 9:00 - 13:00 +48 32 253 27 00

Cytologia ginekologiczna

Cytologia ginekologiczna – co to za badanie?

Badanie to pomaga wykryć zmiany zachodzące w obrębie szyjki macicy, które mogą wskazywać na rozwój raka. Komórki nabłonka szyjki macicy pobiera się w trakcie bezpiecznego i bezbolesnego badania ginekologicznego. Do badania wykorzystuje się specjalną szczoteczkę. Cytologia to badanie o charakterze przesiewowym, umożliwiające wykrycie komórek rakowych już na wczesnym stadium. W przypadku chorób nowotworowych im wcześniejsza diagnoza, tym lepsze rokowania do podjęcia leczenia.

Czy cytologia wykrywa HPV?

Wykrywanie HPV nie jest możliwe w przypadku tzw. cytologii klasycznej. Aby wykryć HPV należy wykonać cytologię płynną – LBC.

Jak przebiega badanie?

Ginekolog przeprowadza wywiad na temat ogólnego stanu zdrowia, cykli miesiączkowych, przyjmowanych leków czy przebytych ciąż. Samo pobranie cytologii trwa krótką chwilę. Lekarz wprowadza wziernik do pochwy, a następnie za pomocą specjalistycznej szczoteczki do cytologii pobiera wymaz z szyjki macicy. Pobrana próbka jest później przesyłana do laboratorium.

Czy cytologia boli?

Samo pobranie cytologii jest bezbolesne. Dyskomfort może wynikać z konieczności założenia wziernika przez ginekologa. Po cytologii u niektórych kobiet może wystąpić plamienie lub delikatne krwawienie, które wynikać mogą z naruszenia tkanek szczoteczką. W przypadku zaobserwowania tych objawów pacjentka nie powinna się niepokoić – ustąpią one po kilku godzinach. W sytuacji, gdy plamienie lub krwawienie jest obfite lub nie ustępuje, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

W którym dniu cyklu robić cytologię?

Najważniejsze, aby nie zgłaszać się na badanie w trakcie miesiączki oraz w przypadku występowania objawów infekcji intymnej. Polecanym momentem do pobrania materiału jest pierwsza połowa cyklu. 24 godziny przed planowanym badaniem należy wstrzymać się od stosunków płciowych. Nie należy przyjmować leków dopochwowych przez co najmniej 4 dni przed planowanym badaniem.

Co ile robić cytologię ginekologiczną?

Profilaktycznie zaleca się, aby badanie cytologiczne było przeprowadzane nie rzadziej niż co 3 lata – w przypadku wcześniejszych prawidłowych wyników oraz sytuacji, w których u pacjentki nie występuje zwiększone ryzyko rozwoju raka szyjki macicy. Pacjentki, u których wyniki nie były prawidłowe, powinny zwiększyć regularność wykonywania tego badania.

W jakim wieku robić cytologię?

Pierwsza cytologia powinna być pobrana nie później niż w 25 roku życia. W przypadku pacjentek, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia, również należy przeprowadzić badanie cytologiczne . O fakcie bycia dziewicą należy poinformować położną lub lekarza w trakcie wywiadu przed wykonaniem badania, aby można było zastosować odpowiednie procedury. Również u kobiet w ciąży możliwe jest badanie cytologii – ciąża nie jest przeciwwskazaniem.

Skorzystaj z poradni ginekologicznej w Katowicach

Powiązane posty

Może Cię zainteresować:

Objaw Raynauda, Reumatolog Katowice Globiana
Objaw Raynauda – przyczny, objawy i leczenie
28/06/2024
Profilaktyka raka jąder i nowotworu prostaty
13/11/2023
Gdzie usunąć torbiel? Wybierz profesjonalizm firmy Globiana
22/03/2024

Dbajmy o zdrowie!

Profilaktyka i regularne wykonywanie badań to kluczowe elementy dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom.

Regularne wykonywanie badań pozwala na wczesne wykrycie chorób i szybsze podjęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku niektórych chorób, takich jak nowotwory, wczesne wykrycie może znacząco zwiększyć szanse na wyleczenie.

Warto pamiętać, że niektóre choroby mogą rozwijać się bezobjawowo przez długi czas, dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań nawet wtedy, gdy czujemy się zdrowi.

Zdrowie jest naszym największym skarbem, dlatego warto o nie dbać już teraz.

Zabiegi ginekologiczne w Centrum Medycznym Globiana
W ramach Oddziału Chrurgii Jednego dnia wykonywane są m.in. zabiegi: - Abrazji frakcjonowanej kanału szyjki i jamy macicy w znieczuleniu ogólnym - histeroskopii diagnostycznej i zabiegowej - konizacji szyjki macicy... i wiele innych